SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN 2010

Danemarca şi Croaţia rămîn neînvinse la Euro

Articol de - Publicat joi, 21 ianuarie 2010 00:00

Ziua a treia a Campionatului European din Austria a adus o singură surpriză, egalul smuls în ultimele secunde de echipa ţării gazdă în faţa Islandei, vicecampioana olimpică.

Nordicii au condus cu 20-17 la pauză şi cu 37-34 cînd mai erau doar 53 de secunde! Incredibil însă, Austria a marcat de trei ori în mai puţin de un minut şi a reuşit primul punct din istorie la un turneu final. A fost un final nebun cu gazdele marcînd două goluri în 25 de secunde. Mai mult chiar, golul egalizator a fost reuşit de Wagesreiter din propria jumătate de teren.Meciul a fost arbitrat de cuplul din România, Din-Dinu.

Croaţia a reuşit a doua victorie la Euro 2010. Vicecampioana europeană de la ediţia anterioară a avut însă de luptat din greu contra Ucrainei. Pînă în minutul 50 ucrainienii au fost la conducerea partidei, ultima dată cu 23-22. În prima repriză au avut şi trei goluri avantaj, dar pe final, au cedat. Formaţia lui Lino Cervar a cîştigat cu 28-25 şi are punctaj maxim.

Campioana Europei, Danemarca, s-a respectat şi ea în meciul cu Serbia. A luat avans din start, şi cu toate eforturile plavilor, aceştia nu au putut decît să mai îndulcească diferenţa, terminîndu-se 28-23. Norvegia a reuşit şi ea primul succes, 28-24 cu Rusia. Nordicii vor lupta însă cu ucrainienii pentru un loc în Main Round, şanse avînd şi Rusia.

Rezultatele zilei a treia:

GRUPA A

Ucraina-Croaţia 25-28 (14-12)

Norvegia-Rusia 28-24 (16-13)

CLASAMENT

1. Croaţia 4p, 2. Norvegia 2p, 3. Rusia 2p, 4. Ucraina 0p.

GRUPA B

Austria-Islanda 37-37 (17-20)

Serbia-Danemarca 23-28 (9-15)

CLASAMENT

1. Danemarca 4p, 2. Islanda 2p, 3. Austria 1p, 4. Serbia 1p.

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”