SPORTURI  »  HANDBAL  »  FRANŢA-ROMÂNIA 22-23 (10-8)

De neoprit!

Articol de - Publicat vineri, 25 iulie 2008 00:00

După Norvegia şi Ungaria, România a învins Franţa la ea acasă. Azi, "tricolorele" întîlnesc campioana mondială, Rusia

Niciodată de cînd Gheorghe Tadici a preluat "naţionala" României, în februarie 2005, "tricolorele" nu învinseseră Franţa într-un meci amical. Trei partide de verificare, tot atîtea victorii pentru elevele lui Olivier Krumbholz. Româncele le bătuseră însă pe franţuzoiace în jocurile oficiale, la Mondialele din 2005 şi 2007.
Tradiţia nu s-a mai păstrat şi aseară, la Albertville. Chiar dacă au început slab, aşa cum ne-au obişnuit în ultimul timp, "tricolorele" au revenit în partea a doua şi au învins. În prima parte doar portarul Luminiţa Huţupan Dinu a ţinut România în viaţă. Şi de partea cealaltă Valerie Nicolas a făcut minuni, gazdele intrînd la cabine în avantaj, 10-8, dar după 10-6!

În partea a doua, Tadici a schimbat linia de 9 metri. Au intrat Brădeanu, Senocico şi Amariei, iar faţa echipei noastre s-a schimbat. România a egalat la 13 în minutul 38 şi apoi s-a desprins la 18-15 în minutul 44. Viitoarea adversară de la euro 2008 nu a capotat însă, a revenit, dar România a punctat în ultimele 5 minute prin Valentina Elisei, extrema care ne-a lipsit atît de mult în Franţa. Azi, România va întîlni Rusia, campioana mondială, în al doilea meci de verificare de la Albertville.

Franţa 22 (10)
Herbrecht 7, Lacabere 4, Signate 3, Tounkara 2, Tervel 1, Vanparis 1, Cano 1, Boudouin 1, Ayglon 1, Rolland 1. Antrenor Olivier Krumbholz
România 23 (8)
Senocico 6, Elisei 5, Gîlcă 4, Amariei 3, Maier 2, Brădeanu 2, Neagu 1. Antrenor: Gheorghe Tadici

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase