SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL MASCULIN

Dinamo câștigă Supercupa la băieți, dar CSM București acuză vehement arbitrajul!

Articol de - Publicat duminica, 04 septembrie 2016 00:03

Campioana României a trecut cu 29-25 de câștigătoarea Cupei. Vasile Stângă, președintele secției de handbal de la CSM pune tunurile pe arbitri

Meciul diputat sâmbătă seara în Sala Polivalentă a început practic de la 7-1 pentru Dinamo! Atât arată tabela în minutul 13! CSM București abia apoi a început să se dezmeticească. Noroc cu portarul Ionuț Ciobanu că diferența era și mai mare. Croatul Vrankovici a fost de neoprit, interul dreapta fructificând fiecare atac al ”câinilor”. CSM a revenit pe tabelă, s-a apropiat la 9-7, dar pe finalul primei părți din nou greșelile echipei patronată de Primăria Capitalei au ajutat Dinamo să se desprindă la 15-9.

În partea a doua dinamoviștii s-au detașat chiar la 21-12, dar s-au crezut prea repede învingători. CSM a marcat de 6 ori consecutiv și a relansat încă o dată partida.

Pe final spiritele s-au încins, a început să curgă cu eliminări, dar Dinamo a fost mereu în față. Cu două minute înainte de final, Vrankovici i-a pus piedică pe extremă lui Nicușor Negru, acesta s-a lovit rău și a fost nevoie de targă să fie scos de pe teren, fiind dus și la spital.

S-a terminat 29-25 pentru ”alb-roșiii”, dar Vasile Stângă, președintele secției de handbal de la CSM, a atacat dur arbitrajului cuplului clujean Mârza -Nedelea. ”Dinamo au fost mai buni, dar arbitri ăștia au stricat finala, au scăpat meciul din mână. Nu se poate, federația să aibă un vicepreședinte, pe domnul Daniel Georgescu, care știe toată lumea că e dinamovist. El țipa la arbitri și punea presiune pe ei. A influențat jocul. Trebuia să arbitreze un cuplu internațional, se știa că e un meci important. Ăștia nici nu sunt EHF!”, a declarat Stângă.

Fosta glorie a Stelei a adăugat că ”arbitri au scăpat jocul din mână, au lăsat jocul dur de-o parte și de alta și au fost depășiți de miza partidei. Savenco trebuia eliminat din prima repriză! Vrankovici l-a faultat dur pe Negru, e lipsă totală de fair-play din partea lui, ca Dinamo nu mai putea rata victoria. Așa ceva nu se poate”, a spus Stângă.

Dinamo București 29
Vrankovici 8, Ragot 4, Mocanu 3, Savenco 3, Șandru 3, Sajad Esteki 3, Criciotoiu 2, Capotă 2, Alahkaram Esteki 1, Mironescu 1. Antrenor: Eliodor Voica. Au mai jucat: Irimuș, Grigoraș - Mousawi, Câmplan

CSM București 25

Saurina 8, Georgijevski 4, Humet 3, Negru 3, Aslanyan 3, Stamate 2, Șomlea 1, Stavrositu 1. Antrenor: Zvonko Sundovski. Au mai jucat: Iancu - Marian Răpciugă, Novanc, Rotaru.

11 eliminări de 2 minute au fost la meciul Dinamo-CSM, 7 pentru Dinamo, 4 pentru CSM. Savenco a primit cartonașul roșu în minutul 54 pentru trei eliminări a două minute

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”