SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO - SPORTING LISABONA 26-27

DINAMO - SPORTING LISABONA // Blestem cu repetiție: „câinii” au interzis în Liga Campionilor! Eliminați de Sporting la fel ca în seara neagră cu Lazio!

Jucătorii lui Dinamo, deziluzionați după returul cu Sporting Lisabona, 26-27 // Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 martie 2019 08:12

Dinamo a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, roș-albii fiind învinși de Sporting Lisabona, 26-27, după ce au condus la pauză cu 15-11.

Scenariul horror de aseară, în care dinamoviștii s-au prăbușit în repriza secundă după ce au avut un avans de 4 goluri la pauză, a adus aminte de seara neagră din august 2007, când echipa de fotbal a lui Dinamo a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor după ce a condus-o pe Lazio cu 1-0 la pauză.

Fusese 1-1 la Roma și Florin Bratu făcuse 1-0 la București. O situație în care Dinamo era calificată. A urmat un coșmar analizat îndelung, inclusiv cu bănuieli de aranjament și cu acuzații pronunțate de foști fotbaliști și acționari din vremea aceea.

În atmosfera fantastică de pe Stadionul Național, cu 50.000 de suporteri dinamoviști, Bratu a marcat în poarta lui Marco Ballotta în minutul 27. Începutul reprizei a doua a dezechilibrat de tot disputa.

Vali Năstase l-a faultat în careu pe Del Nero și Rocchi a transformat. Apoi a înscris și Pandev. 1-2 în minutul 53. S-a terminat 1-3, Rocchi a mai dat un gol.

Vezi și: FOTO + VIDEO Prăbușiți în repriza secundă! Dinamo a ratat inexplicabil calificarea în optimile Ligii, deși la pauză conducea cu 15-11!

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping