SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / CEHOVSKIE-HCM CONSTANŢA 37-32 (17-19)

Doar o repriză

Articol de - Publicat vineri, 20 noiembrie 2009 00:00

HCM a jucat foarte bine în prima parte a meciului de ieri, însă a cedat în ultimul sfert de oră

O tentativă de revanşă la doar patru zile după partida disputată la Buzău, în care Constanţa a fost gazdă în faţa ruşilor de la Cehovskie Medvedi. O tentativă care a mers şnur în prima repriză, chiar dacă handbaliştii legendarului antrenor Maksimov conduceau cu 7-3 în minutul 7. HCM a fost capabilă să revină, să egaleze, apoi să treacă în avantaj, 13-12, la borna 17 a cronometrului.

Toma a fost imbatabil şi de la 7 metri, şi pe contraatac, şi în fazele de joc aşezat, iar ceilalţi colegi l-au sprijinit pe rînd, Buricea, Schuch, Băiceanu, Sabou sau Dimache înscriind atunci cînd au avut ocazia. Eroul a fost însă portarul Popescu, care nu numai că a intervenit spectaculos şi eficient în numeroase rînduri, dar a şi izbutit ceva ce se vede extrem de rar într-un meci oficial: a înscris un gol printr-o aruncare puternică de la şold, de la 13-14 metri de buturile ruse. Şi asta într-un moment în care HCM avea doi jucători eliminaţi! La pauză, "marinarii" conduceau cu 19-17, după ce avuseseră şi 3 goluri avans în două rînduri.

Partea a doua a propus însă o altă partitură de joc. Una în care ruşii, fără să evolueze nemaipomenit, au refăcut bob cu bob distanţa şi s-au instalat în faţă pe tabelă în minutul 37. Atunci, Stănescu a apărat o aruncare de la 7 metri şi lucrurile păreau să se menţină în echilibru. N-a fost aşa. Cînd mai era un sfert de oră din meci, ruşii aveau 4 goluri în faţă. Avansul a crescut şi la 7 lungimi, dar a fost redus uşor pe final de constănţeni. 37-32 pentru Cehovskie a fost scorul final, unul un pic mai blînd decît cel de la Buzău, 28-22.

CEHOVSKIE    37 (17)
Rastvorţev 8, Cipurin 7, Kovalev 5, Şelmenko 5, Filipov 4, Skopinţev 3, Kamanin 2, Aslanian 1, Cernoivanov 1, V. Ivanov 1. Antrenor: Vladimir Maksimov

HCM CONSTANŢA    32 (19)
Toma 9, Buricea 5, Schuch 4, Sabou 4, Băiceanu 3, Mureşan 2, Pavlovici 1, Nicolae 1, Sadoveac 1, Dimache 1, Popescu 1. Antrenor: Zoran Kurtes

"Nu putem bate în deplasare"
George Buricea a pus căderea Constanţei din repriza a doua pe seama faptului că el şi coechipierii şi-au pierdut concentrarea. "Trebuie să recunoaştem, Cehovskie e o echipă mai bună. Am jucat foarte bine în prima repriză, le-am pus probleme serioase, dar în partea a doua probabil ne-am pierdut concentrarea şi am ratat din nou foarte mult. Nu putem să batem în deplasare echipele puternice, poate că nu avem destulă încredere", a spus Buricea. Constănţeanul speră însă în continuare la calificare. "Locul patru ne e la îndemînă şi ne vom bate în continuare pentru el", a încheiat Buricea.