SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN / DANEMARCA - ROMÂNIA 25-22

După victoria cu Spania de marţi, handbalistele au dezamăgit aseară » Totul pe dos

Articol de - Publicat vineri, 10 decembrie 2010 00:00

În faţa unei săli ostile, gazdele au cîştigat la scor un meci în care fetele noastre au condus şi la 3 goluri! Mîine, e ultimul joc al grupei, cel cu Serbia

După 8 ani fără greşeală în faţa Danemarcei, "tricolorele" au călcat strîmb aseară

O victorie ar fi însemnat deja calificarea în grupele principale. Acum, România trebuie să învingă Serbia sîmbătă

După cum jucaseră marţi, în faţa Spaniei, româncele păreau decise să nu se mai lase dominate de nici un complex. Aseară însă nu aveau de învins vreun complex. Dimpotrivă. Întîlneau o echipă pe care o dominaseră clar în ultimii ani. Danemarca, formaţie ce încă nu şi-a terminat reconstrucţia, a primit însă un neaşteptat impuls pozitiv din partea handbalistelor române.

Jumătate de repriză bună
Gazdele, împinse din spate de un public care a învăţat peste noapte să fluiere şi să huiduie adversarii, au început mai bine. Au condus pînă în minutul 17, avînd şi trei goluri (6-3, min. 9). O dată ce "tricolorele" au reuşit să egaleze, graţie unei apărări mai strînse şi a unui atac mai organizat, lucrurile promiteau să se schimbe în bine. Impresia a durat pînă la finalul primei reprize, încheiată în avantaj de Neagu şi celelalte. Fragil însă, doar 15-14.

Deşertul românesc
În partea a doua, a venit marasmul. 18 minute în care România a înscris doar de trei ori, toate golurile prin Neagu, care însă a şi ratat mult mai mult decît în întîia jumătate a meciului. Brusc, ideile au fugit. Au apărut erorile, graba, lipsa de luciditate. Ratările. În condiţiile în care Ungureanu a salvat poarta în cîteva situaţii la marginea disperării, atacul a clacat. Şi danezele au greşit, mai puţin însă, şi asta a contat enorm pînă la urmă. Cu o repriză secundă în care a marcat numai 7 goluri, România nu avea cum să cîştige aseară.
Mai mult, şi-a complicat puţin situaţia în grupa A. E mare nevoie sîmbătă seară, de la 19:15, de o izbîndă în faţa Serbiei. Doar aşa pot româncele să meargă în grupa principală.

SPANIA-SERBIA 26-23. Din nou în cărţi
După înfrîngerea în faţa României, Spania a reintrat în cărţi, cîştigînd aseară cu 26-23 în faţa Serbiei. Ibericele nu au avut însă deloc viaţă uşoară, deşi au condus în permanenţă, 14-9 la pauză. Pe finalul partidei, Serbia s-a apropiat şi vicecampioana Europei a tremurat. Andrea Lekici, vedeta Serbiei, pe care Oltchim Rm. Vîlcea a ofertat-o vara trecută, a fost cea mai bună jucătoare de la învinse, în timp ce de la spaniole s-au remarcat interul Nerea Pena şi portarul Cristina Gonzalez.

Chiar ne-au fluierat!
Recunoscuţi pentru fair-playul lor, danezii au fluierat aseară echipa României, atît la intrarea în Gigantium Arena, cît şi la prezentarea jucătoarelor. La intonarea imnurilor însă, toată sala a amuţit. Reacţia suporterilor danezi a venit după ce în toată presa daneză antrenorul Jan Pytlick a făcut apel la public ca să le huiduie pe românce. "România e o echipă de moral. Trebuie să le fluieraţi tot timpul!", a spus Pytlick.

4 Serbia     2    0    0    1     43-51 -8    0
Mîine: România-Serbia (19:45, TVR 2); Danemarca-Spania (21:45)

4. Islanda     2    0    0    2     48-61     -13     0
Mîine: Rusia-Islanda (19:15); Muntenegru-Croaţia (21:15)

GRUPA C
Miercuri: Suedia-Ucraina 33-25; Germania-Olanda 30-27.
Azi: Suedia-Olanda (18:45); Germania-Ucraina (20:45)

GRUPA D
Miercuri: Ungaria-Franţa 21-18; Norvegia-Slovenia 32-16
Azi: Franţa-Slovenia (19:15); Norvegia-Ungaria (21:15)

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”