SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL » PRELIMINARII CE 2010 / MUNTENEGRU-ROMÂNIA 35-33(21-15)

Duş rece

Articol de - Publicat joi, 27 noiembrie 2008 00:00

"Naţionala" masculină a suferit prima înfrîngere  în cadrul preliminariilor pentru CE 2010

România s-a prezentat la Niksici din postura de lider al Grupei I, cu două victorii şi cu avantajul moral al eliminării Muntenegrului din  play-off-ul Campionatului Mondial din 2009. În plus, băieţii lui Aihan Omer veneau după succesul de la Buzău în faţa vicecampioanei mondiale, Polonia.

Repriză grea
Evoluţia din Muntenegru a fost însă mai slabă faţă de jocul prestat de români în ultima vreme, astfel că în minutul zece erau conduşi cu patru goluri de Mrvaljevici şi compania. Galopul muntenegrenilor a fost potenţat şi de forma slabă a apărării noastre. Chiar dacă Bîrză şi Stănescu s-au schimbat în poarta României, nici unul n-a reuşit să oprească aruncările nimicitoare ale adversarilor care au condus şi la şapte goluri cu trei minute înainte de finalul primei părţi a întîlnirii. Scorul pauzei, 21-15, arată o cădere liberă de formă  a românilor, după un sezon obositor.

Revenire parţială
A doua repriză a început cu golul lui Rareş Jurcă, dar încă momentul revenirii nu s-a produs, pentru că jucătorii din Muntenegru au continuat să înscrie. Cursa de urmărire a românior fusese lansată, golurile lui Iacob, Toma, Timofte şi Jurcă au strîns scorul, profitînd şi de o dezorganizare a echipei adverse în atac. Egalarea a fost adusă de Adrian Petrea. Şi pînă în minutul 50 cele două formaţii au mers cap la cap. Laurenţiu Toma a avut desprinderea în mînă, la scorul de 30-30, dar a ratat singur cu portarul Stojanovici, permiţîndu-le adversarilor să se desprindă la următorul atac. Din acel moment România a ratat la foc automat, limitînd pe final proporţiile scorului, 35-33. Din grupa I de calificare pentru CE 2010 mai fac parte pe lîngă România şi Muntenegru, Suedia, Turcia şi Polonia. Următorul meci al României se va disputa  duminică, la ora 11:00, la Reşiţa, cu echipa Suediei.

2 victorii  şi o înfrîngere are România în Grupa A de calificare pentru CE 2010 din Austria