SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL » CUPA EHF / FEHEREP ALCOA-RULMENTUL BRAŞOV 33-33 (17-20)

Egal spre sferturi

Articol de - Publicat duminica, 08 februarie 2009 00:00

Rulmentul a ratat victoria în Ungaria la capătul unui meci în care a condus şi la şase goluri diferenţă

Premiantă în faza ofensivă şi repetentă în cea defensivă, aşa poate fi caracterizată echipa neamţului Herbert Muller. ;)Vicecampioana României înscrie cu o uşurinţă debordantă, Amariei, Barbosa, Stanca sau Neagu fiind imposibil de oprit în atac. În apărare însă, partea stîngă pare a fi călcîiul lui Achile, Barbosa, Stanca şi Amariei fiind mai mereu depăşite, iar portarii sînt lăsaţi mereu cu adversarul în faţă.

Aşa s-a întîmplat şi aseară la Szekesfehervar. Rulmentul a fost strălucitoare în atac şi a înscris fără să stea prea mult pe gînduri la fiecare acţiune. A condus aproape în permanenţă, chiar şi cu şase goluri în prima repriză: 19-13 (minutul 26). Greşelile de începătoare şi, pe final, ajutorul discret al arbitrilor Şal (Ucraina) şi Askerov (Azerbaidjan) le-au readus pe gazde în joc, Geherep Alcoa restabilind egalitatea în partea a doua. :X

Mai mult, Braşovul a tremurat pentru un rezultat bun, unguroaicele desprinzîndu-se la 31-28 cu şase minute înainte de final.

Au ieşit însă în evidenţă aceleaşi Stanca, Amariei şi Neagu, care au punctat imediat şi scorul final a fost egal, 33-33. "Arbitrajul a fost penibil, dar la Braşov vom face ordine şi ne vom califica", a declarat Muller.

Rulmentul e favorită la calificare, returul de sîmbăta viitoare fiind precedat însă de derbyul cu Oltchim, de miercuri, de la Braşov, în care gazdele speră să reintre în cărţi pentru cîştigarea campionatului.

Feherep Alcoa 33 (17)
E. Siti 9, Bernataviciute 6, Vaszari 6, Vijunaite 5, Kamper 3, Nikolici 2, Triscsziuk 1, Leval 1. Antrenor: Laszlo Sotonyi
Rulmentul Braşov 33 (20)
Amariei 8, Neagu 7, Stanca 7, Barbosa 6, Woo Sun Hee 2, Horvath 1, Gîscă 1, Cr. Niculae 1. Antrenor: Herbert Muller

Barbu e OK!
Accidentată în repriza a doua, portarul Rulmentului, Ildiko Kerekeş Barbu, a fost scos pe braţe de stafful medical al formaţiei române. :(Toţi au crezut că e vorba de o recidivă la genunchiul stîng, cel la care goal-keeperul a fost operat anul trecut, dar din fericire nu s-a întîmplat aşa ceva. Ildiko Barbu mai mult s-a speriat şi va putea intra pe teren la meciul retur.

FLASH

Atacă liderul

UCM Reşiţa a învins cu 28-21 pe Ştiinţa Dedeman Bacău într-un meci în devans contînd pentru etapa a 14-a a Ligii Naţionale. Echipa selecţionerului Aihan Omer a tranşat disputa încă din prima parte, cînd portarul sîrb Damjanovici, 42 de ani, a făcut minuni între buturi şi Reşiţa conducea cu 16-9. Bacăul a pierdut astfel locul doi în clasament în dauna reşiţenilor, care rămîn la un punct în spatele liderului, HCM Constanţa. "Marinarii" au acum 24 de puncte, după ce ieri au trecut pe teren propriu cu 26-25 de CSM Medgidia. Gazdele au avut însă emoţii mari cînd Medgidia a avut pe final 25-23!

Gyor, succes la Ljubljana
ETO Gyor, campioana Ungariei, a învins cu 35-31 (15-15) pe Krim Ljubljana, în deplasare, în grupa din care face parte şi campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea. În cealaltă grupă, Hypo Viena a învins în deplasare cu 31-30 pe Podravka Koprivnica, iar Viborg, campioana Danemarcei, a zdrobit o altă formaţie daneză, Ikast, cu 38-24, un meci în care Cristina Vărzaru, extrema dreapta a "naţionalei" României, a marcat de 4 ori pentru Viborg. Ultimul meci din grupele principale are loc azi, la Podgorica, de la ora 19:00, între Buducnost şi Oltchim Rm. Vîlcea.

Barbu e OK!

FLASH

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”