SPORTURI  »  HANDBAL  »  REZULTATE

Favoritele în corzi! Outsiderele au cîștigat primele meciuri din play-off-ul Ligii Naționale masculine

Articol de - Publicat miercuri, 15 aprilie 2015 20:30

HC Odorhei, locul 1, Minaur Baia Mare, locul 2, și HCM Constanța, locul 4, au pierdut miercuri primele meciuri din play-off-ul Ligii Naționale masculine.

Echipele cotate cu șansa a doua au cîștigat fără probleme, iar acum favoritele nu mai au voie la pași greșiți pe teren propriu.

Deși în sezonul regulat cîștigaseră ambele dispute cu adversarele, HC Odorhei și Minaur Baia Mare au fost învinse ieri de Potaissa Turda (locul 8), respectiv Știința Bacău (locul 7). Gazdele au condus de la un capăt la altul și au avut finaluri liniștite de meciuri.

CSM București-HCM Constanța 31-29

La București, campioana HCM Constanța a fost iar trădată de final, ca de atîtea ori. În prima repriză "marinarii" au condus și cu 4 goluri diferență, 13-9 în minutul 23, dar la pauză s-a intrat pe picior de egalitate: 16-16. Răsturnările de scor au continuat în partea a doua, 22-24 (43), 29-26 (53). Constanța a fost trădată pe final de ratările unu la unu, Iancu fiind senzațional între buturi. La 31-29, cu 51 de secunde înainte de final, veteranul Dalibor Cutura a ratat o aruncare de la 7 metri și victoria nu a mai scăpat gazdelor.

Știința Bacău-Minaur Baia Mare 23-19

Incredibil start de meci al moldovenilor. Echipa pregătită de Mateo Garralda avea un surprinzător 10-1 în minutul 18. Ardelenii au revenit însă ușor și la pauză Știința mai avea doar cinci goluri avans: 12-7. Avansul s-a micșorat și mai mult, 15-13 (40), dar impulsionați de tribune, băcăuanii au rezistat presiunii oaspeților. Portarii Erhan și Răducu Tamaș au fost cei mai buni oameni ai Bacăului. Jucătorii Științei continuă să joace gratis, ei neprimind nici un salariu în acest an!

Potaissa Turda-HC Odorhei 26-23

Acum o săptămînă, în ultima etapă a sezonului regulat, HC Odorhei a învins la Turda cu 32-24. Miercuri, a fost un cu totul alt meci. Odorheiul a rezistat o singură repriză, 13-13 la pauză, după care clujenii au trecut la conducere. Au fost tot timpul în avantaj la 3-4 goluri, de ajuns pentru a-și trece în cont prima victorie în "sferturi".

Joi, ora 19:45, în direct Digi3 are loc ultimul "sfert", Dunărea Călărași-Dinamo București. Meciurile doi se vor juca pe 6 mai, pe terenul echipelor mai bine clasate, iar dacă va fi nevoie, o zi mai tîrziu, jocurile trei.