SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN

Filip Jicha, cel mai bun jucător la Euro 2010

jicha
jicha

Articol de - Publicat luni, 01 februarie 2010 00:00

Cehul Filip Jicha, interul stînga al reprezentativei Cehiei şi al campioanei Germaniei, THW Kiel, a fost ales cel mai valoros jucător la Campionatul European din Austria.

Jicha a fost, de altfel, şi golgeterul turneului final, marcînd 53 de goluri în cele 6 partide disputate! Pe locul 2 s-a clasat slovenul Luka Zvizej, cu 41 de reuşite, tot din 6 meciuri, iar pe trei francezul Nikola Karabatic cu 40 de puncte, dar din 8 meciuri. Filip Jicha face parte şi din echipa ideală a Campionatului European, fiind ales cel mai bun inter stînga.

Din echipa Campionatului European fac parte doi francezi, doi croaţi, un polonez, un islandez şi un ceh.