SPORTURI  »  HANDBAL  »  FRANŢA - NORVEGIA, AZI, ORA 21:15, ÎN DIRECT LA DOLCE SPORT

Finală după 12 ani » Franţa şi Norvegia se reîntîlnesc în finala Campionatului Mondial

Meciul dintre Franţa şi Norvegia se va disputa începînd cu ora 21:15
Meciul dintre Franţa şi Norvegia se va disputa începînd cu ora 21:15

Articol de - Publicat duminica, 18 decembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 17 decembrie 2011 22:32

Franţa şi Norvegia se întîlnesc din nou în ultimul act al Campionatului Mondial la 12 ani distanţă de la prima confruntare, în 1999.

În semifinale, vineri noaptea, franţuzoaicele au învins cu 28-23 Danemarca, în timp ce norvegiencele au trecut de Spania, scor 30-22. Cele două succese s-au conturat lejer, parcă mai mult de muncă avînd totuşi handbalistele din Hexagon. Ele au resimţit şocul accidentării, în chiar minutul doi, a vedetei lor, centrul Allison Pineu, cea mai bună jucătoare din lume în 2009.

Danezele nu au putut însă să ţină ritmul cu elevele lui Omalivier Krumbholz, tehnicianul care a făcut minuni pe banca tehnică a Franţei de la numirea sa, acum 14 ani! El a dus Franţa spre titlul mondial în 2003, a fost vicecampion al lumii în 1999 şi 2009, pentru ca acum, în Brazilia, să viseze din nou la aur.

Norvegia-Spania a fost o dispută şi mai dezechilibrată. Campioana Europei a făcut instrucţie cu ibericele, cel care au cu adevărat un complex în faţa nordicelor. La Euro 2008, în finală, Norvegia a trecut cu 34-21, iar în finala mică a Mondialului din China 2009, tot scandinavele s-au impus cu 31-26. A fost 16-9 la pauză şi 30-22 la final, într-o dispută în care norvegiencele au jucat şi la spectacol, pentru cei peste 1.500 de fani care le însoţesc în Brazilia.

La fel ca în 1999
Marea finală a Mondialului feminin, între Franţa şi Norvegia, e o repetare a ultimului act din 1999, atunci cînd, pe teren propriu, nordicele au învins cu 25-24, dar după prelungiri. Fiecare dintre finalistele de azi are în palmares o singură medalie de aur: Norvegia (1999) şi Franţa (2003). În schimb, Norvegia a mai pierdut finala în trei rînduri (1997, 2001, 2007), în vreme ce Franţa a mai terminat pe doi de două ori (1999, 2009).

REZULTATE MECIURI DE CLASAMENT
Locurile 5-8
Rusia-Angola 41-31
Brazilia-Croaţia 32-31

PROGRAMUL MECIURILOR DE AZI
ora 13:00, locurile 7-8 Rusia-Brazilia
ora 15:45, locurile 5-6 Angola-Croaţia
ora 18:30, locurile 3-4 Spania-Danemarca
ora 21:15, locurile 1-2 Franţa-Norvegia

Citește și:
Tribuna a II-a din „Ștefan cel Mare”, evaporată » Cele mai noi cadre de la stadionul Dinamo
Superliga
Tribuna a II-a din „Ștefan cel Mare”, evaporată » Cele mai noi cadre de la stadionul Dinamo
Fotbalistul suspendat pentru dopaj a cucerit-o pe actrița din America: „Te completează atât de bine”
Campionate
Fotbalistul suspendat pentru dopaj a cucerit-o pe actrița din America: „Te completează atât de bine”
Neașteptat » Dorin Goian numește cel mai bun fundaș central din Superliga: „Va ajunge la națională”
Superliga
Neașteptat » Dorin Goian numește cel mai bun fundaș central din Superliga: „Va ajunge la națională”
FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: negocieri pentru un nou mijlocaș! Clubul confirmă interesul
Superliga
FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: negocieri pentru un nou mijlocaș! Clubul confirmă interesul
Carburanții se pot scumpi considerabil în România. Motorina poate ajunge chiar la 12 lei/l
Profit.ro
Carburanții se pot scumpi considerabil în România. Motorina poate ajunge chiar la 12 lei/l
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (6)
handbaltotal
handbaltotal  •  18 Decembrie 2011, 21:33
Postat de handbaltotal pe 18 Decembrie 2011, 14:46

Ai dreptate doar ca , Caba a plecat urgent de langa Voina cand a vazut ca nu e nimic de capul lui.

Esti cre-tin

dorindeva
dorindeva  •  18 Decembrie 2011, 21:11

AIHAN OMER se numeste antrenorul care ar putea prelua nationala de handbal feminin. Asa Gatu ar putea rezolva marea lui problema si a noastra, aceea de a aduce sau a nu aduce un antrenor strain. Aihan este "strain" cu un suflet mare romanesc. Gatu trebuie doar sa faca un memoriu la EHF pentru reducerea suspendarii de doi ani si jumatate cat mai are Omer. Sau poate Olimpiada fiind organizata de CIO ar avea dreptul sa antreneze, nu stiu ce spune regulamentul. Ce ziceti?

handbaltotal
handbaltotal  •  18 Decembrie 2011, 14:46
Postat de born77 pe 18 Decembrie 2011, 13:38

prietene, Caba face parte din dinastia Voina ....asa ca .....mi se pare total neinspirata decizia. Inca ceva................tin sa le reamintesc ``cunoscatorilor`` ca in momentul cand Voina a fost numit selectioner si la Olchim......am spus cam asa...............un antrenor politicos , dar care nu a depasit liga a doua franceza. Ca numirea s-a facut pe prietenii, asta e partea a doua, insa si Oltchimul si nationala nu joaca nimic.

Ai dreptate doar ca , Caba a plecat urgent de langa Voina cand a vazut ca nu e nimic de capul lui.

Vezi toate comentariile (6)
Comentează