SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA CUPELOR / TATRAN PRESOV-HCM CONSTANŢA 33-25 (19-12)

Fluier strîmb

Articol de - Publicat luni, 16 februarie 2009 00:00

HCM Constanţa a pierdut clar, după un joc slab, dublat de un arbitraj potrivnic

Constănţenii încă visează la o calificare miraculoasă în "sferturile" Cupei Cupelor, în ciuda unei înfrîngeri dureroase înregistrate ieri în Slovacia. Susţinuţi puternic de cei doi arbitri polonezi, fraţii Arkadiusz şi Leszek Solodko, slovacii au dominat startul partidei, însă nu au reuşit să se distanţeze la mai mult de patru goluri, 13-9, în minutul 22.

Finalul primei reprize a fost însă extrem de tensionat, după ce oaspeţii au primit trei eliminări consecutive, :O iar Tatran a luat un avantaj consistent, şi pe fondul gafelor din defensiva adversă. Cei 50 de fani constănţeni au luat foc în tribune, iar observatorul ucrainean Viktor Konopliasti a oprit meciul timp de şapte minute, după ce s-a aruncat cu o sticlă cu apă în teren. Doar intervenţia forţelor de ordine a permis continuarea partidei şi Tatran a intrat la cabine cu un plus de şapte goluri, 19-12.

În patru
La reluare, polonezii şi-au continuat recitalul, HCM evoluînd din nou în patru jucători de cîmp, însă intervenţiile de senzaţie ale portarului Ionuţ Stănescu i-au ţinut pe constănţeni în joc. Mai mult, oaspeţii au reuşit să se apropie la cinci goluri, 28-23, în minutul 50, dar au călcat strîmb în final. Cu zece secunde înainte de ultimul fluier, Sabou a irosit a aruncare de la 7 metri, iar slovacii au înscris pe contraatac. Cu opt goluri de remontat, liderul Ligii Naţionale speră într-o evoluţie de excepţie în returul programat duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor din Constanţa.