SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-MUNTENEGRU

FOTO România - Muntenegru 20-23 » Bulatovici a fost cea mai bună jucătoare a vicecampioanei olimpice

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 decembrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 07 decembrie 2012 22:51

România a pierdut în această seară în faţa liderului grupei D de la Campionatul European, Muntenegru, scor 20-23. Cea mai bună jucătoare a acestora a fost chiar Katarina Bulatovici, handbalista celor de la Oltchim.

La Vrşeţ "tricolorele" au fost susţinute din tribune de aproximativ 1500 de oameni. Naţionala României rămîne cu cele 3 puncte obţinute graţie victoriei cu Islanda şi egalului cu Rusia, în timp ce vicecampioana olimpică a strîns maximum de puncte.

Cele două echipe s-au mai înîlnit pînă acum de două ori, fiecare avînd cîte un succes. Ultima partidă a fost la turneul preolimpic de la Lyon, unde Muntenegru a spulberat România, învingînd cu 34-23.

Cealaltă partidă s-a disputat în 2010, tot la Campionatul European, unde România s-a impus, scor 23-21.

Meciul este comentat şi la RadioGSP!

min. 60: Final de partidă! România este învinsă de naţionala Muntenegrului, scor 20-23!

min. 59: Muntenegrencele înscriu din nou şi scorul este 20-23.

min. 58: Manea înscrie pentru România, este 20-22

min. 57: Muntenegrencele marchează din nou, este 19-22!

min. 56: Neagu marchează şi ea, scorul devine 19-21!

min. 56: Bulatovici înscrie din nou, este 18-21!

min. 55: Geiger înscrie din nou, scorul este 18-20!

min. 53: Muntenegru înscrie din nou, este 17-20!

min. 50: Brădeanu înscrie şi scorul este 17-18. Katarina Bulatovici marchează şi ea, scorul devine 17-19!

min. 49: Bulatovici înscrie şi este 16-18! Jucătoarea Oltchimului se resimte!

min. 48: Meiroşu a înscris şi este 16-17!

min. 47: Talida Tolnai apără lovitura de la 7 metri

min. 47: Geiger înscrie şi este 15-17!

min. 45: Lazovici înscrie, 14-16, iar Ionela Stanca este eliminată două minute!

min. 45: Meiroşu înscrie, 14-15 în acest moment pentru Muntenegru

min. 43: Dokici înscrie din nou şi este 13-15!

min. 31: A început repriza secundă!

min. 30: România conduce la pauză, scor 10-9!

min. 29: Oana Manea înscrie şi este 10-9!

min. 29: Muntenegru egalează, este 9-9!

min. 28: Dokici înscrie şi se apropie la un singur gol de România, este 9-8

min. 28: Timeout cerut de antrenorul Muntenegrului

min. 26: Katarina Bulatovici înscrie din nou, este 9-7!

min. 24: Meiroşu înscrie şi ea, este 9-6!

min. 24: Knezevici înscrie. Este 8-6! Tadici cere timeout

min. 23: Brădeanu înscrie din nou şi România se distanţează din nou la 3 puncte

min. 21: Bulatovici înscrie cu o aruncare foarte puternică, 7-5

min. 19: Geiger înscrie din nou şi România se distanţează pe tabelă, este 7-4

min. 16: Andjela Bulatovici este din nou eliminată pentru două minute, este pentru a doua oară

min. 15: Geiger şi Brădeanu marchează pentru România, scorul este 6-4

min. 12: Dokici înscrie şi este din nou egalitate, 4-4

min. 11: Geiger obţine un 7 metri pe care Brădeanu nu îl iroseşte. Mai mult, România nu a primit gol în inferioritate şi chiar a marcat

min. 9: Ada Nechita este eliminată două minute, dar Ungureanu apără lovitura de la 7 metri

min. 8: Knezevici înscrie şi este din nou egalitate, 3-3!

min. 7: Brădeanu aruncă de la aproape 10 metri şi înscrie fenomenal. Scorul este 3-2

min. 7: Dokici înscrie şi este 2-2

min. 6: Brădeanu înscrie şi este 2-1 pentru România, Muntenegru joacă 2 minute în inferioritate

min.5: Neagu aruncă puternic şi înscrie, este 1-1

min. 4: Nechita aruncă greşit, iar Ţăcălie este nevoită să faulteze şi vede cartonaş galben.

min. 3: Bulatovici deschide scorul.

min. 2: Paula Ungureanu respinge excelent mingea lui Bulatovici

min. 2: Atît muntenegrencele, cît şi româncele au greşit pînă acum la fiecare atac.

min. 1: A început meciul!

UPDATE / În acest moment în sala de la Vrşeţ sînt aproximativ 1500 de români, care au venit să susţină echipa antrenată de Gheorghe Tadici. Muntenegrencele vor fi susţinute de doar 100 de fani.