SPORTURI  »  HANDBAL  »  HC VASLUI - STEAUA ALEXANDRION 26-26

Articol de , - Publicat sambata, 13 septembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 13 septembrie 2014 11:31

Meciul dintre HC Vaslui şi Steaua Alexandrion, încheiat la egalitate, 26-26, a avut parte de un final incendiar, antrenorul bucureştenilor, Viorel Mazilu acuzînd arbitrajul partidei.

Cuplul de arbitri Fînaţă-Hendrea a reuşit să-l scoată din sărite pe antrenorul Stelei, Viorel Mazilu, la meciul de la Vaslui, încheiat la egalitate, scor 26-26.

Tehnicianul bucureştenilor a intrat pe teren, aruncînd ecusonul pe jos, nemulţumit de deciziile eronate ale arbitrilor, primind o eliminare de două minute. De altfel, repriza a doua a întîlnirii a fost des întreruptă, ambii antrenori manifestîndu-şi nemulţumirea faţă de modul cum au gestionat jocul cei doi fluieraşi.

"Îşi bat joc de munca mea de aproape şase luni. Încercăm să facem lucruri frumoase, construim, iar la urmă sînt nişte decizii eronate, pe care eu nu le accept. Sînt conştient că poate şi eu greşesc, însă am o greşeală din 20, iar ei 20 dintr-una”, a declarat Viorel Mazilu, antrenorului Stelei.

HC Vaslui şi Steaua au jucat de la egal la egal. Bucureştenii au avut prim planul în startul partidei, au condus cu 3-1, iar Vasluiul a preluat pentru prima oară conducerea pe tabelă abia în minutul 25 şi a intrat la vestiare cu un avans de două goluri, scor 15-13.

La reluare, cele două echipe au evoluat mare parte cu jucători mai puţini pe teren. Chiar dacă vasluienii au avut un avans de patru goluri, scor 18-14, handbaliştii pregătiţi de Leonard Bibirig şi Laurenţiu Cozma nu au ţinut de rezultat, iar Steaua a restabilit egalitate cu două minute înainte de fluierul final, scor 26-26, acesta fiind şi rezultatul final.

"Supărător e că una facem la antrenamente, alta pe teren. Principalul vinovat sînt eu şi îmi asum răspunderea. Am avut meciul în mînă şi ne-am bătut joc de el”, a declarat Leonard Bibirig, antrenorul HC Vaslui.

Cele două echipe au căte patru puncte din trei jocuri.