SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-NORVEGIA 33-35

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 decembrie 2015 22:25

Norvegia a cîștigat semifinala împotriva României și s-a calificat în finala Campionatului Mondial, scor 35-33. A fost un meci dramatic, plin de răsturnări de situație!

Nordicele au avut nevoie de prelungiri pentru a merge mai departe, după o încleștare în care Neagu, Paula Ungureanu și Ada Nechita au făcut minuni pentru România!

Deși la pauză au avut 3 goluri avans, norvegiencele nu au putut face față unei reprize secunde incredibile a României, care a întors meciul pînă la 27-27 și a avut șansa prin Elisei să închisă meciul!

Meciul s-a dus în prelungiri, însă Norvegia a reușit să se impună în cele din urmă, după ce fetele noastre au avut mici ezitări la începutul timpului suplimentar.

Tricolorele n-au mai cîștigat în fața Norvegiei de la Campionatul European din 2000, cînd s-au impus 26-22. De atunci am pierdut de 8 ori, o dată chiar în grupele acestui mondial, 22-26.

În finala mică România va întîlni Polonia, care a pierdut azi în fața Olandei. Meciul este duminică.

FINAL ROMÂNIA - NORVEGIA 33-35

MINUTUL 70

FINAL DE MECI! Norvegia se impune în prelungiri! România a făcut un meci fantastic

MINUTUL 70

FINAL NEBUN!: Cîteva secunde pînă la final! Norvegia are un gol avans

MINUTUL 69

GOL MANEA: Un minut și jumătate pentru un gol! Nordicele sînt în inferioritate!

MINUTUL 68

CE REVENIRE!!!: Am marcat de două ori în cîteva secunde, iar nordicele au fost penalizate cu o eliminare de două minute! Mai sînt două minute și jumătate și avem un gol de recuperat

MINUTUL 68

GOL NORVEGIA: Nordicele marchează iar! Distanța e tot mai mare! Avem nevoie de un sfîrșit de meci fantastic

MINUTUL 65

DOUĂ GOLURI: Atît avem de recuperat în repriza a doua de prelungiri! Geiger a înscris un gol uluitor, dar Loke a marcat din nou pentru norvegience.

MINUTUL 65

GOL NORVEGIA: Adversarele s-au dus la două goluri, iar România este în inferioritate după eliminarea lui Elisei.

MINUTUL 64

Gol Norvegia: Loke reușește să se întoarcă și înscrie pentru nordice. Ada Nechita înscrie și reduce din diferență

MINUTUL 63

Ratare Neagu: Cristina Neagu trage în forță, mingea trece pe lîngă poartă

MINUTUL 62

Gol Norvegia: Nordicele înscriu cu noroc după ce mingea a lovit ambele bare. 3 minute jumătate din prima repriză

MINUTUL 61

HAI ROMÂNIA!: A început prima repriză de prelungiri! PUTEM MERGE ÎN FINALĂ! HAI, FETELOR!

MINUTUL 60

EGALITATE: MECIUL MERGE DIN NOU ÎN PRELUNGIRI! Elisei a ratat la ultima fază! Meci INCREDIBIL la CM!

MINUTUL 57

BRAVO, PAULA: Portarul României apără un 7 metri. Mai sînt 3 minute! ESTE EGALITATE

MINUTUL 55

GOL ROMÂNIA: Este egalitate și mai sînt 5 minute pînă la final! Norvegia are atacul

MINUTUL 53

Gol Norvegia: Nordicele trec în avantaj! Mai sînt 7 minute pînă la final! Cristina Neagu a revenit în joc! Se poate

MINUTUL 52

GOL ROMÂNIA: Tricolorele înscriu prin Ada Nechita. Molid vede cartonașul roșu!

MINUTUL 51

Gol Norvegia: Nordicele înscriu și Cristina Neagu este eliminată pentru două minute

MINUTUL 50

Gol Norvegia: Ce repriză face România! Am recuperat diferența și sîntem în avantaj! Avem și atacul! Hai, ROMÂNIA!

MINUTUL 49

GOOOOOL NEAGU: Cristina Neagu ne duce din nou în avantaj, Paula Ungureanu are și ea o paradă de senzație și avem atacul

MINUTUL 46

Egalitate: Norvegiencele înscriu și au superioritatea pentru două minute. Perianu a fost eliminată

MINUTUL 45

GOOOOOOL ROMÂNIA: Elisei înscrie de la mare distanță, portarul Norvegiei era ieșit! Sîntem în avantaj! Un sfert de oră pînă la FINALĂ! HAI ROMÂNIA! Norvegia n-a mai marcat de 9 minute

MINUTUL 44

GOL ROMÂNIA: Buceschi înscrie de la 7 metri! ESTE EGALITATE și avem superioritatea pentru două minute! CE MECI FACE ROMÂNIA

MINUTUL 42

GOL ROMÂNIA: Cristina Neagu reușește să înscrie și ajungem la doar un gol în spatele Norvegiei! Se poate, fetelor! HAI ROMÂNIA!

MINUTUL 41

GOL ROMÂNIA: Ada Nechita înscrie frumos și sîntem din nou la două goluri în spatele nordicelor

MINUTUL 36

GOL NORVEGIA: Din nou naționala României s-a apărat foarte slab, iar nordicele ajung la 3 goluri avans

MINUTUL 34

GOL NORVEGIA: Norvegiencele trag în bară de la 9 metri, însă au noroc și mingea revine la o jucătoare, care înscrie

MINUTUL 33

GOL ROMÂNIA!: Perianu înscrie pentru tricolore și ne aduce la un singur gol în spatele Norvegiei.

MINUTUL 32

GOL ROMÂNIA: Neagu înscrie un gol și scoate și o eliminare de două minute! Încă două goluri!

MINUTUL 31

A început repriza a doua: HAI, ROMÂNIA! Avem 3 goluri de recuperat

PAUZĂ

Din pacate, o inițiativă lăudabilă s-a transformat, cel puțin pînă acum, într-un fiasco. Dolce Sport, deținătorul drepturilor TV, a anunțat că va oferi meciul gratuit și pe propriul site. Dar serverele nu au făcut față afluxului de useri, așa că dolce-sport.ro a picat încă de la începutul semifinalei.

captura 1

MINUTUL 30

RATARE ROMÂNIA: Tricolorele ratează prin Ada Nechita! Nordicele ratează de la 7 metri și termină repriza în avantaj cu 3 goluri. SE POATE! HAI, ROMÂNIA! HAI, FETELOR!

MINUTUL 27

Nordicele se distanțează: România a făcut mai multe greșeli pe contraatac și i-a dat șansa Norvegiei să se distanțeze. Jucăm în inferioritate pentru două minute. Buceschi a fost eliminată.

MINUTUL 25

HAI, ROMÂNIA: Oana Manea înscrie pentru România și reduce din diferență! Avem nevoie și de cîteva parade ale Paulei

MINUTUL 22

HAI, ROMÂNIA: Elisei înscrie pentru România și oprește o serie foarte bună a norvegiencelor! 3 goluri ne despart de adversare

MINUTUL 20

"Fetelor, cu încredere! Pentru cine jucăm? Hai, fetelor", a fost mesajul transmis de Elisei la time-out

MINUTUL 19

GOL ROMÂNIA: Geiger înscrie și o readuce pe România la doar un gol în spatele norvegiencelor

MINUTUL 17

HAI, ROMÂNIA! Cristina Neagu înscrie pentru România și readuce egalitatea pe tabelă. La faza imediat următoare Loke înscrie destul de ușor

MINUTUL 15

CE MECI!: După prima jumătate a reprizei scorul este egal. Eliza Buceschi face un meci fantastic. Este 8-8

MINUTUL 13

GOL OANA MANEA: Jucătoarea noastră primește la marginea semicercului și înscrie! Kristiansen  egalează cu execuție fantastică

MINUTUL 12

EGALITATE: Cristina Neagu transfomă un 7 metri, însă nordicele ies rapid la atac și egalează

MINUTUL 10

Bravoooo, PAULA: Portarul naționalei României iese la rampă! Două parade la aceeași fază și România are șansa să treacă din nou la conducere

MINUTUL 9

CRISTIIINNAAAA NEAGUUU!: Cea mai bună jucătoare a lumii reușește un nou gol fantastic! România și Norvegia merg cap la cap în primele 10 minute ale meciului

MINUTUL 8

GOOOOOL ROMÂNIA: Cristina Neagu aruncă în forță de la mare distanță și înscrie! Hai, fetelor! Norvegiencele ratează pe contraatac, iar Oana Manea restabilește egalitatea

MINUTUL 6

4-2 NORVEGIA: Nordicele profită de cîteva greșeli ale româncelor și se distanțează.

MINUTUL 4

2-2: După 4 minute de joc scorul este egal! Hai, fetelor! Eliza Buceschi a marcat pentru România. Loke și Mork pentru nordice

MINUTUL 2

GOL ROMÂNIA: Eliza Buceschi înscrie pentru România! Norvegiencele revin la faza imediat următoare