SPORTURI  »  HANDBAL  »  NAŢIONALA

Generaţia care nu renunţă » Revenire miraculoasă! Naţionala de junioare a fost protagonista unui schimb spectaculos de rezultat

Andreea Pricopi a marcat de 10 ori cu Muntenegru // Foto: MediafaxFoto

Articol de - Publicat marti, 21 august 2012 00:00 / Actualizat luni, 20 august 2012 21:54

"Naţionala" de junioare a României era condusă cu 18-12 de Muntenegru, în minutul 37, la Campionatul Mondial. A cîştigat cu 25-22.

Reprezentativa de handbal junioare a României a reuşit luni seara, la Bar, în Muntenegru, o victorie senzaţională în faţa echipei ţării gazdă. Conduse la pauză cu 14-9 şi cu 18-12 în minutul 37, micuţele handbaliste au reuşit să întoarcă meciul, în ciuda arbitrajului ostil, care le-a ajutat pe gazde.

În 17 minute, "tricolorele" nu au primit decît două goluri şi au punctat de zece ori, ducînd scorul de la 12-18 la 22-20! Andreea Pricopi, interul stînga de la Corona Braşov, pivotul Oltchimului, Nicoleta Safta, dar şi extrema stîngă, Ana Maria Tănăsie, de la Centrul de Excelenţă Rm. Vîlcea, au fost cele mai bune jucătoare ale României. Ele au marcat împreună 21 din cele 25 de goluri ale României!

Victoria cu Muntenegru a asigurat România de prezenţa în sferturile de finală, după victoriile lejere din primele două etape: 39-14 cu Congo şi 41-22 cu Kazahstan. Azi, de la ora 19:15, are loc însă derbyul grupei, contra Rusiei, echipa cotată cu prima şansă la cîştigarea aurului mondial.

"Merită felicitate!"
Antrenorul Săviştean Popa, tehnicianul care le pregăteşte pe junioare, s-a arătat încîntat de revenirea româncelor. "La pauză, în vestiar, erau prăbuşite. S-a ratat mult în situaţii de unu la unu şi îşi pierduseră încrederea. Meciul a fost şi unul cu miză, muntenegrencele jucau acasă, dar în repriza a doua am arătat ce putem", a declarat Săviştean.

România şi Rusia au jucat trei meciuri de pregătire înaintea CM, la Braşov. "În două au cîştigat ele, o dată le-am bătut noi. Au echipă foarte bună, dar mai important pentru noi e jocul din sferturi", a încheiat Săviştean.

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!