SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM RM. VÎLCEA-ETO AUDI GYOR 26-22 (13-13)

Gladiatoarele!

Articol de - Publicat luni, 09 noiembrie 2009 00:00

Handbalistele de la Oltchim au obţinut aseară a treia victorie consecutivă în grupa C a Ligii, dar succesul s-a conturat după un meci incredibil de greu

Oltchim Rm. Vîlcea e singura echipă din grupa C cu maximum de puncte după primele trei etape. După 27-24 în Spania, la Itxako, şi 31-27 cu Zvezda Zvenigorod, pe teren propriu, aseară, la Rm. Vîlcea "galacticele" au trecut de campioana Ungariei, ETO Gyor, 26-22.

Elevele lui Radu Voina au trebuit însă să transpire din greu, la capătul celor 60 de minute conturîndu-se cel mai greu succes din acest sezon. Oltchim a început excelent, Paula Ungureanu a închis poarta şi tabela zîmbea celor 3.000 de spectatori la 4-1 şi 6-2. Katalin Palinger, goalkeeperul Gyorului, a avut şi ea intervenţii spectaculoase şi finalista ediţiei trecute a Ligii Campionilor a revenit repede în meci. A egalat la 8, în minutul 18, luînd chiar conducerea pe finalul reprizei: 11-10. Brădeanu, fosta jucătoare a Oltchimului, a dat ritm echipei oaspete, necunoscîndu-se că interul stînga al "naţionalei" a lipsit mai mult de un an de pe teren, devenind mămică.

În partea a doua, după 13-13 la pauză, Oltchim a început din nou lupta pe viaţă şi pe moarte cu apărarea unguroaicelor. Neagu, Puşcaşu şi Stanca au fost principalele guri de tun şi gazdele s-au distanţat din nou la trei lungimi: 18-15 şi apoi 20-17. Maghiarele nu au cedat însă, au revenit iar şi iar, spre disperarea suporterilor. La 20-20, toată lumea tremura, dar Oltchim a jucat la maximum ultimele minute şi a cîştigat cu 26-22, cel mai greu meci din actualul sezon.

"A fost foarte greu!"
Antrenorul Radu Voina a trăit la maxim meciul de aseară cu Gyor. Tehnicianul a stat tot timpul cu gura pe elevele sale pentru a le monta. "Bine că am cîştigat. A fost o partidă foarte grea, deşi toată lumea dădea Gyorul ca perdantă sigură la Vîlcea. S-a arătat încă o dată că nici un meci nu e cîştigat dinainte. Am mai făcut un pas spre calificare, dar nu sîntem siguri încă de nimic", a declarat Voina. "Mergem să cîştigăm şi În Rusia, cu Zvezda Zvenigorod, pentru a ocupa primul loc în grupă", a încheiat Voina.

"Apărarea a făcut  diferenţa şi schimbările inspirate ale antrenorului în momentele cheie. Rămînem neînvinse şi ăsta e cel mai important lucru"
Narcisa Lecuşanu, centru Oltchim

"Oltchim a avut mai multă putere în faza de atac şi s-a simţit avantajul terenului propriu. Noi ne vom juca şansele în continuare şi sper să ne revanşăm în retur"