SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM U21 MASCULIN / ROMÂNIA-SERBIA 21-21

Încă un pas spre ”optimi” » România a trecut cu bine și peste al treilea meci la turneul final din Brazilia

Articol de - Publicat sambata, 25 iulie 2015 00:00

România a condus și la 5 goluri pe tabelă, dar a fost egalată de Serbia în ultimul minut

Naționala de tineret a României continuă să rămînă neînvinsă și după al treilea meci la turneul final mondial, care se desfășoară în Brazilia. După 26-26 cu Portugalia, 32-31 cu Qatar, "tricolorii" și-au mai trecut în cont un rezultat de egalitate, 21-21 cu Serbia.

Rezultatul e unul nemulțumitor pentru ai noștri, avînd în vedere desfășurarea situației pe tabelă. România a condus cu 6-1, 9-3, 13-9 la pauză și apoi 19-14 în minutul 45. Au urmat însă 8 minute fără gol și Serbia a revenit senzațional și a egalat. "Tricolorii" au mai condus în două rînduri, cu 20-19 și 21-20, dar au fost de fiecare dată egalați de formația pregătită de fostul mare internațional sîrb. Dejan Perici, fostul goal-keeper de la Barcelona și Veszprem.

Totul s-a năruit la eliminarea lui Negru

România a jucat excelent atît timp cît în teren s-a aflat golgeterul Nicușor Negru. În minutul 47 însă, extrema stînga a fost eliminată, arbitrii considerînd că l-a faultat în săritură pe un adversar. Din acel moment, România a suferit, mai ales că nici linia de 9 metri nu a mai avut forța din precedentele dispute. Un plus pentru portarul Ionuț Iancu, care a avut cîteva parade senzaționale, în momentul în care Serbia putea să se desprindă pe tabelă.

În celelalte meciuri din grupa B, etapa a 3-a, Qatar-Angola 24-23 și Spania-Portugalia 25-20.

Urmează Angola

În mod normal, România nu mai poate scăpa calificarea în "optimi", mai ales că are de jucat sîmbătă seara (ora 21:30) cu Angola, echipă care a pierdut toate meciurile la scor. În cazul unei victorii, echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă și Daniel Apostu nu mai poate rata unul din primele patru locuri. Românii își doresc însă să învingă și Spania, în ultimul joc, duminică noaptea spre luni, ora 2:45, pentru a termina cît mai sus, și, astfel, să evite forțele din grupa A, cu care grupa B se împerechează: Suedia sau Rusia.