SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SERBIA 22-23

Înfrângere la ultima secundă » România pierde dramatic în fața Serbiei, după un meci captivant

Articol de , - Publicat joi, 04 mai 2017 19:59

Naționala masculină de handbal a României a pierdut în ultima secundă meciul cu Serbia, în preliminariile Campionatului European din 2018, 22-23.

• După 3 meciuri, România este pe locul 2, într-o grupă cu Belarus, Serbia și Polonia. Primele două echipe se califică la CE de handbal masculin;
  • Etapa următoare este pe 7 mai.

Primele minute ale confruntării au fost unele echilibrate, cu ambele echipe înscriind și greșind în aceeași măsură. Încet-încet, România a intrat în ritm și în minutul 18 conducea cu 7-5, iar Xavier Pascual cerea spectatorilor din Baia Mare să fie și mai vulcanici, să le dea energie tricolorilor, să meargă pe acest val.

Însă au venit eliminările lui Racoțea și Sadoveac, la zece secunde una de alta, iar construcția gândită de tehnicianul spaniol s-a prăbușit. S-a ajuns la 8-8, și cu doar opt minute înainte de finalul primei reprize câteva reflectoare din Sala Polivalentă "Lascăr Pană" s-au stins.

Au trecut zece minute până lucrurile au intrat în normal, dar România nu a mai reușit să țină pasul cu Serbia, care a înscris de patru ori consecutiv, în timp ce tricolorii au traversat o perioadă de secetă de șase minute. Grigoraș a fost cel care a mai redus din diferență, iar scorul la pauză a fost 9-13.

Tricolorii au început mai bine partea a doua, Popescu a devenit din nou omul-păianjen, iar reușitele lui Sadoveac, Onyejekwe, Ghionea și Grigoraș au readus egalitatea, 15-15, în minutul 41. Echilibrul s-a instalat din nou, niciuna dintre echipe nereușind să se desprindă decisiv. Cu patru minute înainte de final, Grigoraș a scăpat mingea și Serbia s-a desprins la 22-20.

Ultimele două minute au fost vulcanice, cu România la un singur gol în spatele Serbiei. Ghionea a egalat, dar în ultima secundă Petar Nenadici a trimis o torpilă din afara semicercului și Serbia s-a impus cu 23-22. E prima înfrângere în mandatul lui Xavier Pascual, după cele două victorii cu Belarus, 26-23, și cu Polonia, 28-23, iar cele două echipe se vor revedea duminică

1996este anul din care naționala masculină a României nu a mai ajuns la un Campionat European