SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO Cu lotul decimat, Rapid pierde dramatic în Liga Campionilor! Conducea la intrarea în ultimul minut

Extrema stânga Dorina Korsos în acțiune Foto Raed Krishan

Articol de , - Publicat sambata, 06 ianuarie 2024 20:33 / Actualizat sambata, 06 ianuarie 2024 20:33

Rapid a pierdut dramatic deplasarea cu Krim Ljubljana, din Liga Campionilor la handbal feminin, scor 24-25. Giuleștencele conduceau cu 70 de secunde rămase din meci.

Rapid a abordat primul meci din anul 2024 cu lotul decimat. Sorina Grozav este însărcinată, iar Eliza Buceschi și Estavana Polman se refac după accidentările suferite la Campionatul Mondial.

România a făcut spectacol în ultimul test dinaintea Campionatului European de handbal masculin » Când debutează „tricolorii”
TEST

Rapid, prestație curajoasă în Liga Campionilor la handbal feminin

În aceste condiții, specialiștii le considerau pe giuleștence victime sigure în deplasarea de la Ljubljana.

Elevele lui David Ginesta Montes s-au autodepășit. Au fost agresive în defensivă, au închis bine culoarele. Kanor și Kassoma au colaborat perfect în prima repriză, iar Korsos a avut o prestație aproape perfectă, 7 goluri din 7 aruncări în primele 45 de minute. Rapid a intrat la cabine cu un avantaj minim, 12-11.

Partea secundă a avut un erou neașteptat. Denisa Șandru a fost trimisă între buturile giuleștene și a scos minge după minge. Koros și Janjusevic au fost inspirate în continuare. La intrarea în ultimele 3 minute, vicecampioana României conducea 23-22.

Eșec dramatic pentru Rapid

Orlane Kanor a demonstrat că merită titlul mondial cucerit cu Franța. A luat o acțiune pe cont propriu și a înscris superb. Rapid avea avans în ultimul minut. Grbic n-a acceptat victoria româncelor și a mai înscris o dată superb. Radicevic a înscris golul victoriei slovenelor în ultimele 5 secunde.

Cu 7 puncte obținute în primele 9 runde, Rapid este pe locul 7, primul sub pozițiile care duc în optimile de finală. Runda viitoare, pe 14 ianuarie, urmează un nou test complicat, acasă, în Polivalentă, contra lui Metz.

Clasamentul actualizat în grupa B din Liga Campionilor la handbal feminin

FINAL. Krim Ljubljana - Rapid 25-24

Radicevic înscrie la ultima fază, Krim câștigă!
min. 60: Grbic egalează la intrarea în ultimul minut. Time-out pentru Rapid. 24-24
min. 58: Depășire de campioană mondială a lui Kanor! 23-24
min. 55: Kassoma scoate un 7 metri. Încă un gol pentru Korsos. 22-23
min, 48: Korsos înscrie de la 7 metri. Extrema maghiară are 7 goluri din 7 aruncări astăzi. 19-20
min. 44: Prestație impecabilă a lui Korsos! 18-19
min. 41: Marta Lopez punctează pe contraatac. 16-18
min. 38: Denisa Șandru apără formidabil în repriza secundă! 14-16
min. 37: Korsos înscrie, Kanor acuză o accidentare în aceeași acțiune. Franțuzoaica își revine, dar merge pentru moment pe bancă. 14-16

Kanor, accidentată / FOTO: Captură TV @Digi Sport 1

min. 32: Janjusevic continuă meciul bun. 12-13
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Rapid, pe fondul unei defensive solide, este în avantaj, scor 12-11.
min. 30: Time-out cerut de Rapid. 11-12

min. 27: Kanor aruncă imparabil! 9-11
min. 24: Fraga Fernandez pătrunde senzațional și scoate un 7 metri. Korsos înscrie un un lob. 8-10
min. 14: Korsos transformă o aruncare de la 7 metri. 4-5
min. 9: Kanor o găsește perfect pe Kassoma. 2-3
min. 3: Korsos deblochează tabela. 0-1
min. 1: Diana Ciucă începe cu o „paradă” remarcabilă. 0-0
A început partida! Krim are primul atac.

Rezumatul meciului Rapid - Krim din Liga Campionilor 2023/2024

România, cea mai solidă victorie înainte de Euro 2024 » Xavi Pascual n-a fost convins de evoluție: „Mereu e la fel!”
TEST
Gloria Bistrița, debut cu victorie în grupele European League
EHF European League

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”