SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - ROSTOV DON 31-30

VIDEO + FOTO Am confiscat locul 3! CSM București, victorie de bronz cu Rostov Don, după un nou meci cu mari emoții

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 mai 2018 11:19

CSM București a obținut locul 3 în Final Four-ul de la Budapesta. "Tigroaicele" au învins-o la limită pe Rostov Don, 31-30, în finala mică disputată azi.

Venite după înfrângerea drastică din semifinala cu Gyor, jucătoarele de la CSM au început extrem de motivate finala mică cu Rostov. Jucătoarele lui Per Johansson au controlat partida încă din primele minute. Ba chiar și-au creat, în mai multe rânduri, un avantaj incredibil de 7 goluri!

Primele 30 de minute s-au încheiat cu un avantaj de 5 goluri al "tigroaicelor", 19-14, însă nimic nu avea să anticipeze căderea inexplicabilă din repriza secundă.

CSM a început să dea semne de vulnerabilitate în defensivă și nu a mai atacat cu aceeași intensitate precum în prima repriză. Rusoaicele au reușit chiar să egaleze, 25-25, spre uluiala lui Per Johansson și a celor o mie de români prezenți în sala din Budapesta.

Campioana României a reușit cumva să-și salveze situația pe final, Iulia Curea și Amanda Kurtovici reușind câteva goluri importante în ultimele 10 minute ale partidei.

S-a terminat 31-30 pentru CSM, care câștigă finala mică a Final Four-ului. Mult prea puțin însă pentru investițiile făcute la începutul sezonului.

CSM București, bronz în Final Four!

CSM București, bronz în Final Four! Fanii au rămas alături! Imagini EXCLUSIVE cu petrecerea de după meci! --->>>> http://bit.ly/2jSTmvL

Publicată de Gazeta Sporturilor pe 13 Mai 2018

FINAL » CSM București - Rostov Don 31-30
VIDEO

Desfășurarea liveTEXT a partidei

FINAL de meci! CSM București câștigă la limită, 31-30, și obține bronzul, la fel ca anul trecut, în Final Four-ul de la Budapesta.

min.59: Conducem cu două goluri, cu 44 de secunde înainte de final. 31-29 pentru CSM, care nu mai are cum să piardă partida

min.55: "Tigroaicele" reușesc să-și mențină avantajul de trei goluri după reușita Issabelei Gullden. 31-28

min.53: GOOL Amanda Kurtovici după un contraatac superb al jucătoarelor lui Per Johansson. Conducem din nou cu 3 goluri, cu 7 minute înainte de final. 30-27

min.53: Acțiune superbă a "tigroaicelor", finalizată din extremă de o extrem de inspirată Iulia Curea. 29-27

min.51: Înscrie și Iulia Curea și ne distanțăm, pentru moment, la două goluri. 28-26

min.49: Aruncare superbă a Cristinei Neagu, iar CSM București revine în avantaj. 27-26

min.48: În sfârșit, gol CSM! Oana Manea e angajată perfect și înscrie fără emoții. 26-25

min.47: Cădere inexplicabilă a jucătoarelor de la CSM București, care se văd egalate cu 13 minute înainte de final. 25-25. Time-out solicitat acum de Per Johansson

min.46: Forcing incredibil al rusoaicelor, care se apropie la un singur gol. 25-24

min.43. Rusoaicele dominiă partida în aceste momente și reușesc să înscrie și să se apropie la 3 goluri de "tigroaice". 25-22

min.40: Jorgensen înscrie superb pentru CSM. Avem din nou un avans de 5 goluri. 25-20

min. 38: Rusoaicele înscriu de la 7 metri și se apropie la patru goluri. 23-19

min.35: Gullden face un meci superb, mult peste evoluția din semifinala cu Gyor. Suedeza înscrie din nou pentru CSM.

min. 33: Jorgensen înscrie și menține avantajul "tigroaicelor" de 5 goluri

min.32: Gullden marchează primul gol al CSM-ului din repriza secundă

min. 31: A început repriza secundă! Rusoaicele au primul atac

S-a terminat prima repriză! CSM București conduce cu 19 la 14.

min. 30: Grubisic se duce după fenta lui Borshchenko. Rusoaica înscrie de la 7 metri. Repunem rapid și trimitem mingea în poartă, chiar în ultima secundă. Pessoa protestează vehement, dar golul este validat. 19-14

min. 28: Dembele aruncă din extrema stângă la colțul scurt. Grubisic este păcălită. Bulatovic este eliminată pentru lovirea mingii cu piciorul. Iulia Curea își mărește unghiul și nu greșește. 17-12

min. 26: Petrova primește o pasă de la Barbosa și înscrie pe contraatac, din poziție centrală. 16-11

min. 25: Managarova obține un 7 metri, transformat de Borshchenko. Per Johansson cere timp de odihnă. 16-10

min. 24: Aneta Udriștoriu înscrie din extrema dreaptă. Bulatovic dă o replică rapidă. 16-9

min. 22: Neagu are procentaj maxim până acum, două goluri din două tentative. 15-7

min. 21: Line Jorgensen este eliminată timp de două minute. Ilina transformă lovitura de la 7 metri. 14-7

min 20: Oana Manea obține o lovitură de la 7 metri. Bella Gullden nu ratează nici de data asta. 14-6

min. 18: Time-out-ul cerut de rusoaice nu ajută. Iulia Curea punctează pe contraatac cu un lob superb. 13-5

min. 17: Cristina Neagu lansează o torpilă caracteristică! Sabina Jacobsen înscrie al 2-lea gol din întreaga ediție a Ligii Campionilor. 12-5

min. 14: Reușim tot ce n-am putut ieri! Iulia Curea punctează pe contraatac. Gullden transformă lovitura de la 7 metri. 10-5

min. 13: Bulatovic țintește bara cu o lovitură puternică de la 10 metri. Oana Manea este blocată de Pessoa. 8-5

min. 10: Niombla trimite cu podeaua. CSM nu ratează nimic! 8-4

min. 9: Succesivă superbă reușită de Gullden șiJorgensen, finalizată de Udriștoiu. 7-2

min. 7: Jorgensen are un debut furibund de meci! Ilina țintește din nou bara. Bulatovic își face și ea simțită prezența, iar răspunsul vine de la Gullden. 6-2

min. 6: Mehmedovic își păcălește adversarul direct din extrema stânga și înscrie. 4-1

min. 5: Ilina lovește bara cu o lovitură din afara semicercului de 9 metri. 3-1

min. 3: Gullden are noroc. Mingea este deviată de blocaj și o păcălește pe Pessoa. 2-1

min. 1: Jorgensen punctează! Pessoa are prima intervenție a meciului în fața Majdei Mehmedovic. 1-0

A început partida! CSM București are lovitura de start.

Jucătoarele au intrat pe teren!

Vezi și: Motivul jocului slab din Final Four?! Detaliul incredibil despre prestația vedetelor Neagu și Gullden