SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

FINAL / Viborg - Oltchim 28-21

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 mai 2010 00:00

Oltchim Rîmnicu Vîlcea a jucat astăzi turul finalei Ligii Campionilor la handbal feminin.

Elevele lui Radu Voina au disputat primul meci din dubla manşă contra formaţiei Viborg HK, deţinătoarea trofeului din sezonul trecut.

Este pentru prima dată după 1989 cînd o echipă din România joacă într-o finală de Liga Campionilor.

Cele două formaţii s-au întîlnit în faza a doua a grupelor. În meciul din tur, Oltchim a cîştigat cu 27-26, în timp ce în retur Viborg s.a impus cu 33-26.

Min 1
Start în meciul tur al finalei Ligii Campionilor. Oltchim are primul atac care preia conducerea graţie golului înscris de Narcisa Lecuşanu.

Min 1 Bojana Popovic egalează după un contratac reuşit de daneze.

Min 2 Ionela Stanca aduce Oltchimîn avantaj. Anja Althaus a primit eliminare de 2 minute.

Min 2 Bojana Popovic înscrie după o acţiune personală.

Min 3 GOL Patricia Vizitiu!

Min 3 Cristina Vărzaru înscrie. Viborg reuşeşte să marcheze în inferioritate numerică!

Min 4 Katrin Haraldsen reuşeşte să apare o aruncare a Cristinei Neagu

Min 5 Apără Paula Ungureanu. Contraatac Oltchim. Ratează Patricia Vizitiu!

Min 6 A expirat eliminarea Anjei Althaus. GOL Cristina Neagu! Oltchim preia conducerea!

Min 7 Paula Ungureanu reuşeşte încă o paradă în faţa Bojanei Popovic. Oltchim conduce cu 4-3!

Min 7 Cristina Neagu aruncă pe lîngă poartă. Mikkelsen înscrie după un contratac! Egalitate, 4-4!

Min 8 Gol Ionela Stanca, după o combinaţie cu Ramona Maier!

Min 8 7 metri pentru Viborg. Înscrie Cristina Vărzaru! Din nou egalitate, 5-5!

Min 9 Atac ratat de Oltchim, însă mingea revine vîlcencelor după ce o adversară a făcut paşi!

Min 10 Apărare în semicerc pentru Viborg. Aruncare de la 7 m pentru Oltchim. Cristina Vărzaru eliminată pentru două minute!

Min 11 GOL Ramona Maier! 5-6 pentru Oltchim!

Min 12 Oltchim în superioritate numerică. Atac poziţional pentru Viborg care ratează! Oltchim revine în atac!

Min 12 Fază excepţională reuşită de Lecuşanu! Ionela Stanca înscrie, Oltchim conduce cu 7-5!

Min 13 Viborg reduce din dezavantaj graţie reuşitei a Rikkei Skov! Viborg-Oltchim 6-7!

Min 14 Oltchim pierde mingea după o greşeală a Reginei Shymkute! Reintră şi Cristina Vărzaru.

Min 15 Paula Ungureanu o opreşte din nou pe Bojana Popovic! Atac pentru Oltchim. Steluţa Luca aruncă la poartă, însă Lunde apără!

Min 16 Viborg restabileşte egalitatea, 7-7!

Min 16 Paşi făcuţi de Shymkute! Mingea pentru Viborg care preia conducerea graţie golului lui Borgersen! Trei goluri consecutive pentru Viborg!

Min 17 Ramona Maier aruncă în bară, însă Oltchim recuperează mingea! Viborg conduce cu 8-7!

Min 18 Viborg se distanţează la două goluri după reuşita lui Jurack!

Min 20 Oltchim ratează încă un atac. Momente mai slabe pentru jocul fetelor de la Vîlcea!

Min 21 Paula Ungureanu apără un atac al Cristinei Vărzaru. Oltchim nu a mai înscris de cinci minute!

Min 21 Oltchim nu a reuşit să fructifice atacul! Jurack înscrie din nou! Viborg se distanţează la trei goluri!

Min 22 Încă un atac ratat de Oltchim. Viborg pierde  mingea! Oltchim reduce din diferenţă prin contraatacul reuşit de Ionela Stanca! 10-8 pentru Viborg!

Min 23 Steluţa Luca eliminată două minute! Grit Jurack înscrie din nou! 11-8 pentru Viborg!

Min 23 Oltchim joacă în inferioritate numerică. Atac poziţional pentru vîlcence. Neagu aruncă de pe picioare, însă apără portarul lui Viborg, Katrin Lunde Haraldsen!

Min 24 Time out cerut de Voinea!

Min 25 GOL de la 9 m pentru Lecuşanu! Oltchim reduce din diferenţă!

Min 25 Oana Manea eliminată două minute! Jurack aduce Viborg în avantaj de 3 goluri, 12-9!

Min 26 Apără Paula Ungureanu în faţa lui Grit Jurack!

Min 27 Atac Oltchim în inferioritate!GOL Ada Nechita! Viborg-Oltchim 12-10!

Min 27 Eliminare de două minute pentru Patricia Vizitiu! 7 pentru pentru Viborg!

Min 28 Înscrie Cristina Vărzaru!

Min 28 Gol Ada Nechita! Extrema dreapta reduce din diferenţă după cel de-al doilea gol consecutiv înscris. 13-11 pentru Viborg!

Min 29 Time out cerut de antrenorul de la Viborg!

Min 29 Apără Paula Ungureanu!!!! Atac în inferioritate pentru Oltchim!

Min 29 Narcisa Lecuşanu ratează atacul! Viborg îşi măreşte avantajul prin golul Cristinei Vărzaru! Viborg-Oltchim 14-11!

Min 29 Kristine Lunde Borgersen, eliminată două minute! Viborg va juca în inferioritate numerică la reluarea partidei!

Min 30 PAUZĂ! Viborg-Oltchim 14-11

Min 30 Începe repriza secundă, cu Viborg în inferioritate numerică!

Min 30 Bojana Popovic înscrie şi aduce Viborg în avantaj de 4 goluri!

Min 31 Contraatac Oltchim prin Oana Manea, care ratează!

Min 32 Iulia Puşcaşu înscrie după o acţiune personală! Oltchim reduce diferenţa, 15-12 pentru Viborg!

Min 33 Viborg pierde atacul! Aruncare de la 7 m pentru Oltchim după apărare în semicerc!

Min 34 GOL Cristina Neagu de la 7 m!

Min 35 Bojana Popovic readuce Viborg în avantaj de 3 goluri, 16-13!

Min 35 Eliminare de 2 minute pentru Gorica Acimovic! Oltchim în superioritate numerică!

Min 36 Haraldsen apără o aruncare a Iuliei Puşcaşu! Atac pentru Viborg

Min 36 Bojana Popovic înscrie din nou! Diferenţă de 4 goluri pentru Viborg care joacă în inferioritate numerică! Oltchim a ratat două atacuri!

Min 37 Bojana Popovic înscrie, DIN NOU! Cea mai mare diferenţă de pînă acum, cinci goluri! Viborg conduce cu 18-13!

Min 38 Bojana Popovic dă gol şi măreşte diferenţa la 6 goluri! Oltchim ratează din nou!

Min 39 Rikke Skov înscrie! Diferenţa creşte în favoarea lui Viborg! Oltchim ratează din nou! 20-13 pentru Viborg!

Min 40 Două minute eliminare pentru Rikke Skov! Încă o eliminare pentru Viborg, Gorica Acimovic! 7 metri pentru Oltchim!

Min 41 Cristina Neagu reduce din diferenţă după ce fructifică lovitura de la 7 metri!  Viborg pierde atacul!

Min 41 Al doilea gol pentru Cristina Neagu! Oltchim reduce din diferenţă, 20-15 pentru Viborg!

Min 42 Cristina Neagu a ieşit de pe teren accidentată! Eliminare de două minute pentru Oana Manea!

Min 43 Aruncă Lunde peste poartă! Atac poziţional pentru Oltchim ratat de Ada Nechita!

Min 44 Paula Ungureanu apără şi aduce Oltchimul în atac!

Min 44 7 metri pentru Oltchim! Au expirat eliminările de la Viborg!

Min 44  Cristina Neagu înscrie cel de-al treilea gol consecutiv!

Min 44 Cel de-al patrulea gol consecutiv pentru Neagu după o acţiune personală!

Min 45 Bojana Popovic înscrie pentru Viborg! Şi eliminarea Oanei Manea a expirat! Oltchim ratează două atacuri consecutive!

Min 46 Atac poziţional pentru Viborg! Lovitură de la 9 metri pentru daneze! Cristina Neagu, eliminată pentru două minute!

Min 47 Apără Paula Ungureanu! Paşi pentru Adina Meiroşu! Atac pentru Viborg!

Min 47 Lovitură de la 7 metri pentru Viborg, după apărare în semicerc pentru Adina Meiroşu! Intra Talida Tolnai!

Min 48 Înscrie Cristina Vărzaru! 23-17 pentru Viborg!

Min 49 Aruncă Ada Nechita, Katrine Lunde apără, însă Ionela Stanca a fost faultată! Mingea rămîne la Oltchim! Atac ratat pentru Cristina Neagu!

Min 50 24-17 pentru Oltchim după ce a înscris Rikke Skov din aruncare de la 9 metri!

Min 50 Narcisa Lecuşanu reduce din diferenţă la 6 goluri!

Min 51 Aruncă Lecuşanu de pe picioare! Apără Haraldsen!

Min 52 Contraatac pentru Oltchim, ratat de Ramona Maier! Viborg păstrează diferenţa de 7 goluri după golul lui Jurack!

Min 52 Time-out cerut de Radu Voina!

Min 53 Forţare în atac pentru Oltchim! Atac pentru Viborg, apărat de Paula Ungureanu!

Min 53 Încă o forţare în atac pentru Oltchim! Bojana Popovic înscrie din nou! 8 goluri diferenţă!

Min 54 Cristina Vărzaru măreşte diferenţa la 9 goluri!

Min 55 Mikkelsen duce diferenţa la 10 goluri, diferenţa maximă de pînă acum! 28-18 pentru Viborg!

Min 55 Grit Jurack eliminată pentru două minute! Maier înscrie, 28-19 pentru Viborg!

Min 56 Ionela Stanca reuşeşte să înscrie din acţiune personală şi micşorează diferenţa la 8 goluri!

Min 57 Bojana Popovic ratează!  Atac ratat de Oltchim, însă apără Paula Ungureanu!

Min 58 Kristine Lunde eliminată!

Min 59 Apără Paula Ungureanu! Atac în superioritate pentru Oltchim! Ionela Stanca reduce din diferenţă!