SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONAT EUROPEAN / ROMÂNIA-CROAŢIA 36-33

Luptă şi emoţii

Articol de - Publicat duminica, 14 decembrie 2008 00:00

"Naţionala" României a încheiat Europeanul pe locul 5, învingînd ieri Croaţia după prelungiri

Ultimul meci al handbalistelor lui Radu Voina şi Vlad Caba în Macedonia. Ultima impresie pe care urmau s-o lase la capătul unui Campionat European cu multe lucruri bune şi un singur rău: partida pierdută cu Spania. Adversar: Croaţia. Miza: locul 5 în ierarhia continentală. ;)

Început strîns, echipa României punctînd preponderent în urma angajărilor pivotului Oana Manea. Desprindere la jumătatea primei reprize, 10-6, după două goluri ale Narcisei Lecuşanu, aceeaşi jucătoare inteligentă şi versatilă. Emoţiile şi-au făcut însă mereu apariţia. 10-9, apoi 14-11 şi 15-12, perioade de joc bune alternînd cu altele de relaxare. :S A fost şi repriza Melindei Geiger, interul dreapta folosit pentru prima dată mai mult timp. Ea a înscris 5 goluri, luînd fazele pe cont propriu şi finalizînd prin aruncări puternice. Croatele au egalat la 15, însă partea întîi s-a încheiat cu 17-15 pentru noi.

Şi în jumătatea a doua româncele au avut 3 goluri în faţă, dar adversarele au revenit şi chiar au preluat conducerea, în minutul 48, 23-22. Atunci a ieşit la rampă Adina Fiera. Cu mult curaj şi luciditate, ea a izbutit acţiuni personale de efect şi eficace. Ea şi portarul Luminiţa Dinu au ţinut echipa României în joc. 29 egal la finele timpului regulamentar, urmau prelungiri.

În cele două reprize suplimentare a cîte 5 minute au contat imens experienţa şi sîngele rece ale lui Carmen Amariei, care a înscris o dată din acţiune şi a transformat fără şovăială două aruncări de la 7 metri. Dinu a apărat iar în cîteva momente-cheie şi România a încheiat meciul cu 36-33 şi Campionatul European pe locul 5. Şi cum Norvegia şi Spania, singurele formaţii care ne-au învins, sînt în finală, totul pare logic. :)

ROMÂNIA    36 (17, 29, 34)
Amariei 7, Fiera 6, Manea 5, Geiger 5, Neagu 4, Balint 3, Elisei 2, Lecuşanu 2, Bîrsan 1, Crap 1
CROAŢIA    33 (15, 29, 32)
Arslanagici 7, Horvat 7, Penezici 4, Golubici 3, Pusici 3, Franici 3, Gace 2, Pavici 2, Lovrici 2

Emoţii pentru Mondialul din 2009
Azi, la ora 13:30, la Skopje, va avea loc tragerea la sorţi a partidelor din preliminariile Campionatului Mondial 2009, găzduit de China. România este în urna capilor de serie alături de Croaţia, Macedonia, Ungaria, Suedia, Ucraina şi Germania. În urma a doua vor fi Belarus şi Danemarca, iar în cea a outsiderilor se vor afla Austria, Franţa, Portugalia, Serbia, Olanda, Muntenegru şi Slovacia. Practic, una dintre echipele din urna a doua sau din a treia va fi adversara "tricolorelor" în preliminarii.