SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM - RANDERS 28-22

Merg mai departe « Oltchim trece de Randers şi se califică în grupele principale ale Ligii

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 noiembrie 2010 00:00

Oltchim Rîmnicu Vîlcea s-a calificat în grupele principale ale Ligii Campionilor după ce au trecut de Randers, scor 28-22.

În prima repriză, Oltchim a dominat jocul chiar dacă în anumite momente au comis mai multe greşeli în atac. După 15 minute, vîlcencele şi-au mărit avantajul la patru goluri, 6-2, graţie golurilor reuşite de Ionela Stanca de pe contraatac, dar şi a multiplelor parade ale Paulei Ungureanu. Pînă la finalul reprizei, Ada Nechita şi Valentina Elisei au făcut ca Oltchim să rămînă la conducerea meciului, iar la pauză, vîlcencele conduceau cu 12-9.

În partea a doua a jocului, Oltchim a început mai bine şi, datorită golurilor marcate de Valentina Elisei şi de Ionela Stanca. Cu Paula Ungureanu într-o zi excelentă şi cu greşeli mai puţine comise în atac, campioana României s-a desprins la cinci goluri, 21-16, la jumătatea reprizei.

Cu zece minute înainte de final, Oltchim s-a desprins la şapte goluri, 23-16, după cele două reuşite din acţiune ale Valentinei Ardean Elisei. Pînă la încheierea partidei, vîlcencele au făcut un joc foarte bun şi au marcat de încă cinci ori, scorul final fiind 28-22.

"Au fost emoţii pentru că datorită acestei victorii ne-am asigurat calificarea mai departe în Ligă. Va urma un meci dificil cu Larvik, meci pe care îl vom trata cu seriozitate" Oana Manea, Oltchim

OLTCHIM - RANDERS HK 28-22

FINAL DE MECI!

min 59 Gol superb, din aeriană înscris de daneze! Româncele răspund prin faza construită de Stanca şi Meiroşu care se finalizează cu gol

min 59 Lovitură de la 7 m pentru Oltchim! Înscrie Ramona Maier!

min 58 Randers marchează două goluri consecutive şi micşorează diferenţa la cinci goluri

min 57 Randers pierde o nouă minge! Elisei o angajează perfect pe Stanca care marchează din contraatac

min 56 GOL Maier! Românca aruncă puternic din extremă şi înscrie!

min 55 Danezele comit din ce în ce mai multe greşeli în atac. Oltchim

min 53 Aruncare de la 7 m pentru Oltchim! Înscrie Ramona Maier!

min 51 Eliminare de două minute pentru Oltchim

min 50 GOL Stanca! Oltchim se desprinde la şapte goluri, cea mai mare de pînă acum

min 49 Adina Meiroşu marchează un gol superb, din acţiune. Danezele pierd o nouă minge, iar Oltchim pleacă pe un nou atac

min 47 GOL Elisei! Extrema Oltchimului înscrie un nou gol super, iar vîlcencele se distanţează din nou la cinci goluri.

min 46 Paula Ungureanu reuşeşte o nouă intervenţie în faţa danezelor

min 46 Adina Meiroşu o angajează pe Valentina Elisei carea marchează un gol superb de pe exremă

min 45 Danezele comit fault în atac, Paula Ungureanu îi dă o pasă perfectă Ionelei Stanca care marchează de pe contraatac

min 44 Portarul danezelor reuşeşte o dublă paradă în faţa aruncărilor lui Ozel şi a Patriciei Vizitiu

min 43 Lovitură de la 7 m pentru Randers transformată de daneze

min 42 GOL Oltchim! Cristina Neagu marchează un gol super, la vinclu

min 41 Paula Ungureanu reuşeşte o nouă paradă, fiind cea mai constantă jucătoare de pe teren

min 40 Eliminare de două minute pentru Adina Meiroşu

min 39 Oltchim construieşte o fază perfectă. Ozel se demarcă şi o lasă liberă pe Meiroşu care aruncă la poartă şi înscrie

min 38 GOL Elisei! Valentina prinde o minge şi pleacă pe contraatac, marcînd un nou gol

min 37 Sucsz recuperează o minge, iar vîlcencele pleacă pe contraatac, însă pierd mingea

min 36 Ionela Stanca pleacă pe contraatac şi înscrie din cădere de pe centru

min 35 Ozel aruncă la poartă din 9 m, însă portarul danezelor prinde fără probleme mingea

min 33 Eliminare de două minute pentru Oana Manea!

min 32 Elisei recuperează o minge şi înscrie cel de-al doilea gol din această repriză

min 31 Oltchim începe cu dreptul graţie golului înscris de Oana Manea de pe pivot

Începe a doua repriză!

PAUZĂ! Oltchim conduce cu 12-9!

min 29 Paula Ungureanu reuşeşte o nouă paradă, dar nici portarul danezelor nu se lasă şi blochează aruncarea Valentinei Elisei.

min 28 GOL Valentina Elisei! Extrema Oltchimului marchează din cădere

min 28 Eliminare de două minute pentru Randers

min 26 Randers se apropie la patru goluri după un contraatac finalizat cu gol

min 25 Lovitură de la 7 m pentru Randers transformată

min 23 Lovitură de la 7 m pentru Oltchim! Aceeaşi Ramona Maier înscrie!

min 22 Lovitură de la 7 m pentru Oltchim! Înscrie Ramona Maier cu boltă!

min 21 GOL Adina Meiroşu! Inter-ul Oltchimului aruncă puternic din 9 m!

min 20 Danezele comit fault în atac, însă Oltchim pierde mingea, iar Randers marchează de pe contraatac

min 18 Ada Nechita înscrie de pe contraatac şi măreşte diferenţa de scor la cinci goluri

min 16 GOL Ada Nechita! Vîlceanca marchează de pe extremă

min 15 După mai multe greşeli în atac, Randers marchează cel de-al doilea gol al partidei din contraatac

min 14 Lovitură de la 7 m pentru Oltchim! Înscrie Valentina Elisei!

min 13 Oltchim nu reuşeşte să înscrie, însă Paula Ungureanu este imperială în poartă şi îşi salvează colegele

min 12 Paula Ungureanu reuşeşte o nouă paradă, însă, pe atac, vîlcencele pierd o nouă minge

min 11 Ozel aruncă la poartă, însă mingea trece peste transversală. Time-out cerut de tehnicianul celor de la Randers!

min 9 Paula Ungureanu reuşeşte două parade consecutive, iar Ionela Stanca înscrie un nou gol din contraatac

min 8 Cristina Neagu o angajează perfect pe Ionela Stanca care marchează din cădere, de pe linia de şase metri

min 7 Eliminare de două minute pentru Randers!

min 6 Ramona Maier aruncă la poartă, însă portarul celor de la Randers apără. Danezele pleacă pe contraatac, însă aruncarea lor nimereşte bara

min 5 Vîlcencele recuperează o minge şi pleacă pe contraatac, iar Ionela Stanca înscrie

min 4 Româncele comit fault în atac, iar mingea ajunge la adversare

min 3 Danezele înscriu primul gol al partidei. Vîlcencele ratează cel de-al doila atac, scorul se menţine egal