SPORTURI  »  HANDBAL  »  MISIUNE INFERNALĂ PENTRU ROMÂNIA CA SĂ AJUNGĂ LA LONDRA

Muntenegru, ultima echipă în grupa României în turneul preolimpic

Valentina Ardean-Elisei (foto: Marius Ionescu)

Articol de - Publicat vineri, 20 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 20 ianuarie 2012 21:01

Angola a cîştigat vineri seara Cupa Africii şi a trimis Muntenegru în grupa României în turneul preolimpic

Angola a cîştigat aseară Cupa Africii la handbal feminin trecînd în finală cu 26-24 (12-12). Rezultatul a trimis direct naţionala Angolei la Jocurile Olimpice, clarificînd situaţia şi în grupele de calificare la turneul olimpic.

România îşi cunoştea pînă acum doar două dintre adversare: Franţa şi Japonia. Ultima echipă din turneul preolimpic urma să fie Angola sau Muntenegru. Dacă africancele cîştigau Cupa Africii, ceea ce s-a şi întîmplat, atunci Muntenegru urma să vină în grupa României. Toată lumea ar fi preferat ca ultimul adversar să fie Angola, dar acest lucru nu a fost posibil.

În aceste condiţii, în turneul preolimpic de la Paris, pe 25-27 mai 2011, "tricolorele" vor întîlni Franţa, Muntenegru şi Japonia. Franţa este vicecampioana lumii, Muntenegru a terminat pe locul 10 la ultimul Campionat Mondial, dar are jucătoare de mare valoare, precum Bojana Popovici sau Katarina Bulatovici, iar Japonia a arătat mult poneţial la turneul final din Brazilia.

A terminat la egalitate, 28-28 cu România, iar Danemarca a trecut de nipone în "optimi" doar după prelungiri! Doar primele două clasate în turneul de la Paris vor obţine calificarea la Londra.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”