SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO-HBC NANTES 26-27

N-au rezistat » Dinamoviștii au condus o repriză, apoi au căzut, pierzând meciul de ieri, din grupa D, la un singur gol

Articol de , - Publicat duminica, 23 octombrie 2016 00:00

Sala clocoteşte, tribuna strigă, flutură eşarfe alb-roşii, iar jucătorii simt vibraţiile din ceafă până în degetele de la picioare.

E acea atmosferă pe care Sajad Esteki o invoca drept aliat esenţial. Aşa a şi fost, iar în prima repriză campioana României s-a hrănit consistent din această energie venită dinspre suporteri. S-a hrănit cu ea şi a transferat-o într-un joc solid, controlat de bucureşteni. Cu Grigoraş apărând foarte bine şi cu Allahkaram Esteki inspirat, Dinamo a încheiat pe plus o jumătate de meci în care adversarii au condus doar cîteva minute, la început.

Iar adversarii nu sunt oricine, ci echipa aflată în cea mai bună formă în această perioadă. Atât de bună încât nu pierduseră nicio partidă până ieri. "Nu mai au nevoie de prezentare, sunt de departe cea mai puternică formaţie", spunea antrenorul Eliodor Voica înaintea meciului. Cu toate acestea, Dinamo o conducea la pauză cu 15-11 şi pleca la vestiare plină de speranţă.

20 de minute năuce

La revenire însă, parcă apăsase cineva pe butonul off fără ca jucătorii campioanei României să fie avertizaţi. Au trecut 20 de minute dureroase, agitate, în care ei nu au înscris decât 4 goluri. Şi astfel au cedat întâietatea. Voica l-a trimis pe teren şi pe Ciprian Şandru, abia revenit după o accidentare la spate, care nu jucase în repriza întâi. Un fel de soluţie extremă, de a arunca în luptă toate resursele. Iar Şandru s-a ridicat la nivelul încrederii puse în el, marcând de 5 ori. N-a fost de ajuns. Oaspeţii au avut mereu un vârf de nas în faţă şi aşa a rămas până la final, deşi Vrankovici a avut şansa egalului în ultimele 30 de secunde, dar a găsit doar bara. Următorul meci va fi tot contra francezilor, dar la ei acasă. Şi atunci vor fi şi mai greu de învins.

DINAMO 26 (15)

Asoltanei 10, Şandru 5, A. Esteki 4, S. Esteki 2, Savenco 2, Capotă 1, Cimpan 1, Mocanu 1, Mousavi Ghalehmirz 1, Ragot 1, Şania 1, Vrankovici 1

HBC NANTES 27 (11)

Derot 7, Balaguer Romeu 4, Delacroix 4, Claire 3, Klein 3, Tournat 3, Burici 2, Gurbindo Martinez 1

6. TTH Holstebro 5 0 1 4 139-169 0p

Următoarea etapă: ABC/Uminho-HC Motor Zaporojie (12 noiembrie), TTH Holstebro-Beşiktaş Mogaz HT, HBC Nantes-Dinamo Bucureşti (ambele pe 13 noiembrie)

59%a fost eficienţa aruncărilor la poartă a dinamoviştilor, faţă de 71% cea a adversarilor