SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-UNGARIA 27-25 (13-13)

Naşele Ungariei

Articol de - Publicat miercuri, 16 iulie 2008 00:00

România a învins, la Cluj, pentru a doua oară Ungaria în acest an, după succesul în turneul preolimpic din luna martie.

"Naţionala" lui Tadici şi Muşi, care se pregăteşte pentru Jocurile Olimpice, a trecut în această seară de reprezentativa Ungariei cu 27-25. Româncele au început dezastruos disputa, amintindu-ne de starturile meciurilor de la Mondialul din 2007. Ca şi în Franţa însă, ele şi-au revenit repede. De la 0-4 în minutul 4, România a egalat 8 minute mai tîrziu. Tot Ungaria însă a fost mai mereu la conducere, ofensiva maghiarelor găsind breşe în apărarea astfel bine pusă la punct a gazdelor. Adina Meiroşu şi Narcisa Lecuşanu au impulsionat însă echipa României, care a stat în plasa maghiarelor.

În ultimul minut al reprizei, Elisei a dus pentru prima dată echipa noastră în avantaj, 13-12, dar imediat Hornyak a egalat şi cele două echipe au intrat la cabine pe picior de egalitate: 13-13.

În partea a doua, în primele 13 minute s-a mers la cap. A urmat un forcing scurt al "tricolorelor" care s-au desprins la 4 goluri şi unguroaicele nu au mai putut reveni, în ciuda faptului că portarul lor, Katalin palinger, le-a disperat pe românce. Scorul final, 27-25, consemnează a doua victorie a României în acest an asupra Ungariei, după succesul din turneul preolimpic, de la Bucureşti, din luna martie: 31-29.

Partida revanşă se va disputa vineri, de la ora 19:00, dar în Ungaria, la Nyiregyhaza.

România: 27 (13) Meiroşu 8, Lecuşanu 5, Gîlcă 4, Maier 3, Amariei 3, Elisei 2, Neagu 2.Antrenor: Gheorghe Tadici

Ungaria: 25 (13)
Gorbicz 7, Verten 5, Toth 4, Hornyak 3, Bernadett 2, Tomori 2, P. Szamoransky 1, Szucs
1. Antrenor: Hajdu Janos

Sârbii au izbucnit la adresa lui Bellingham » Gestul englezului, taxat aspru: „Rușinos! Marii fotbaliști nu fac așa ceva”