SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL

FURTUNOS! Victorie la 32 de goluri diferență la Campionatul Mondial de handbal feminin

Norvegia a câștigat primul meci din grupe la CM de handbal feminin, cu Groenlanda, scor 43-11/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 30 noiembrie 2023 08:14 / Actualizat joi, 30 noiembrie 2023 09:32

Campionatul Mondial de handbal feminin a început cu o victorie zdrobitoare, încă din prima zi. Norvegia a câștigat primul meci din grupe cu Groenlanda, scor 43-11.

• Naționala de handbal feminin a României debutează la Campionatul Mondial pe 1 decembrie, împotriva celei mai slabe formații din grupă, Chile. Urmează testele cu Serbia (3 decembrie) și Danemarca (5 decembrie).
  • Turneul final este transmis în România de Digi Sport și Prima Sport.

Norvegia, favorită la câștigarea turneului final și una dintre gazde, alături de Danermarca și Suedia, a început perfect Campionatul Mondial. A reușit, din primul meci, ceea ce se anunță scorul turneului. Norvegiencele nu  au avut milă de jucătoarele din Groenlanda, mai ales în repriza a doua, când diferența a fost de 20 de goluri.

Prima surpriză la Campionatul Mondial de handbal feminin »  Austria a învins Coreea de Sud
CAMPIONATUL MONDIAL
Prima surpriză la Campionatul Mondial de handbal feminin » Austria a învins Coreea de Sud

Norvegia, victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial de handbal feminin

Echilibrul a ținut doar câteva minute în Norvegia - Groenlanda, când scorul a fost și 2-2. Apoi, de la 5-4, favoritele au început să marcheze la foc automat. Au intrat cu un avantaj de 12 goluri la pauză, 19-7, însă s-au dezlănțuit în repriza a doua.

Nu doar că au mai marcat de 24 de ori, însă au și primit doar 4 goluri. Camilla Herrem a marcat cele mai multe goluri din tabăra Norvegiei, 7 din 8 aruncări. Cu toate acestea, ceai mai bună jucătoare a partidei a fost aleasă Kristina Sirum Novak, care a marcat de 5 ori.

Norvegia e în grupa C, alături de Austria, Coreea de Sud și Groenlanda.

Programul de azi de Campionatul Mondial de handbal feminin

• GRUPA B: Muntenegru – Camerun (19:00), Ungaria – Paraguay (21:30)
  • GRUPA D: Slovenia – Islanda (19:00), Franţa – Angola (21:30)
  • GRUPA F: Germania – Japonia (19:00), Polonia – Iran (21:30)
  • GRUPA H: Țările de Jos – Argentina (19:00), Cehia – Congo (21:30)

Care sunt vedetele care vor influența ediția din acest an a Campionatului Mondial de handbal feminin? Toată lumea o așteaptă pe Cristina Neagu!
CSM Constanța, calificare în European League! Dinamo, meci decisiv în ultima etapă + cele două echipe pot fi adversare în grupele principale
EUROPEAN LEAGUE

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”