SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM -DINAMO 31-26

Oltchim a trecut de Dinamo după un început mai greoi » Aer pe final

Articol de - Publicat luni, 10 octombrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 09 octombrie 2011 22:53

A doua victorie a vîlcencelor în grupa D a demarat greu şi s-a conturat definitiv în ultimele minute Oltchim a avut o repriză secundă mult mai vioaie decît prima, diferenţa fiind făcută şi de schimbările operate

Click aici pentru cele mai tari imagini de la partidă!

Primul meci acasă al Oltchimului din ediţia actuală a Ligii Campionilor. După campania trecută, retezată în grupele principale, era nevoie de o reconciliere. Cu publicul, cu atmosfera, cu orgoliul propriu. Poate tocmai de aceea, începutul a fost greu. Toată partea întîi a fost un joc de-a şoarecele şi pisica. Multe situaţii de egalitate, 11, inclusiv cea de la sfîrşitul reprizei, avantaj de un gol cînd de o parte, cînd de alta, aşa au curs lucrurile. Principala ameninţare rusă a venit din partea interului dreapta Ana Kocetova, care uneori a străpuns prea uşor barajul din faţă. Româncele au replicat prin aruncările cumpănite ale Marijei Jovanovici, acţiunile inventive ale lui Özel şi incisivitatea lui Vizitiu. Suficient pentru 13-13.

În partea a doua, chiar dacă oaspetele au avut un start mai bun, pînă la urmă nu asta a contat. Intrarea Mikăi Brădeanu în apărare şi a Sanelei Knezovici în poartă, rocada pe pivot între Manea şi Stanca, ca şi apariţia pe extrema stîngă a lui Curea au produs declicul. Oltchim a făcut 22-20 în minutul 39, după două goluri consecutive ale Ionelei Stanca şi, din acel moment, nu a mai fost în pericol. Rusoaicele nici nu au mai egalat. Victoria a fost însă sigură-sigură în ultimele minute, cînd vîlcencele au ştiut să-şi ţină adversarele la distanţă. Campioana României rămîne neînvinsă după două meciuri, dar o va întîlni în următorul, în deplasare, pe Itxako.

OLTCHIM 31 (13)
Stanca 5, Curea 5, Vizitiu 5, Chirilă 3, Jovanovici 3, Managarova 2, Ardean Elisei 2, Farcău 2, Özel 2, Fiera 1, Manea 1
DINAMO 26 (13)
Kocetova 9, Hmirova 5, Levina 3, Iaţenko 3, Borşcenko 3, Avdekova 1, Stepanova 1, Makeeva 1

Clasament
1. Itxako 2 2 0 0 59-46 4
2. Oltchim 2 2 0 0 55-46 4
3. Dinamo 2 0 0 2 51-58 0
4. Buxtehuder 2 0 0 2 41-56 0
Etapa următoare: Itxako-Oltchim (15 octombrie); Buxtehuder-Dinamo (16 octombrie)

Meciul naşei şi al finei
Cele mai bune jucătoare ale Oltchimului au fost aseară Iulia Curea şi Ionela Stanca, pivotul Oltchimului fiind naşa de cununie a extremei stînga. "Nu e important că am jucat eu bine, cel mai important e că am cîştigat. Mă completez cu Alice Elisei, colega mea de pe post. Cînd joacă ea bine, cînd eu, ajutăm echipa", a declarat Curea. Extrema a marcat din toate poziţiile, chiar şi de pe post de inter. "Îmi pare rău că am ratat acea lovitură de la 7 metri, altfel ar fi fost perfect", a adăugat Iulia. Ionela era şi ea extrem de fericită. "A fost greu, era primul meci acasă în acest sezon, am avut emoţii, dar pînă la urmă a ieşit bine şi asta e cel mai important".

"Mi-a plăcut atmosfera!"
Portarul croat al Oltchimului, Sanela Knezovici, a jucat primul meci în tricoul Oltchimului, la Rm. Vîlcea, în Liga Campionilor. "Mi-a plăcut atmosfera, spectatorii ne-au încurajat cînd a trebuit. Şi apărarea din faţa mea a fost la înălţime. Important e că de la meci la meci jucăm mai bine şi ne înţelegem mai bine", a declarat Sanela. Croata a avut 8 intervenţii salutare, apărînd poarta în cea de-a doua repriză. "Mergem la Itxako să cîştigăm. Oltchim joacă la victorie toate meciurile. Noi trebuie doar să ne pregătim, să muncim şi vom avea rezultate!".

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă