SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL

Oltchim, patru victorii, un egal şi o înfrîngere la Sika Cup

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 august 2011 00:00 / Actualizat sambata, 27 august 2011 21:30

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, participă la unul dintre cele mai tari turnee amicale, Sika Cup, la Bad Urach. Surprinzător, vîlcencele au pierdut, vineri, primul meci, 14-15 cu campioana Poloniei, Zaglebie Lubin, după care şi-au trecut în palmares patru victorii şi un rezultat de egalitate: 22-12 cu TuS Metzingen (Germania), 22-13 cu Hypo Viena, campioana Austriei, 15-13 cu Dinamo Volgograd, campioana Rusiei, 22-11 cu Buxtehude, vicecampioana Germaniei şi 13-13 cu Byasen Trondheim, vicecampioana Norvegiei.

Înaintea ultimului meci din grupă, care va avea loc duminică, de la ora 10:00, cu Bayer Leverkusen, Oltchim e pe primul loc, cu 9 puncte, la egalitate cu Hypo Viena. Meciurile turneului de la Bad Urach se joacă după sistemul două reprize a cîte 15 minute fiecare. Primele patru clasate se califică în semifinale, prima clasată întîlnind ocupanta locului 4, iar a doua clasate pe formaţia de pe locul 3.
Oltchim a cîştigat turneul de la Bad Urach şi anul trecut, în finală învingînd pe Zvezda Zvenigorod, 23-19.

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă