SPORTURI  »  HANDBAL  »  DANEMARCA-ROMÂNIA 23-22

Păcat de final! » România a pierdut în ultimele momente meciul cu Danemarca, 22-23

Articol de - Publicat sambata, 23 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 24 noiembrie 2013 00:30

România a pierdut aseară amicalul cu Danemarca, la Sondenborg, 22-23, după ce a condus 45 de minute, chiar şi la cinci goluri diferenţă.

Apariţia "stranierelor" Cristina Neagu şi Oana Manea a schimbat total jocul României.

Intrate în linie dreaptă cu pregătirile pentru Mondialul de luna viitoare, din Serbia, "tricolorele" au jucat aseară primul amical împotriva Danemarcei.

Tadici a avut pentru prima dată la dispoziţie echipa cu care va merge în Serbia şi acest lucru s-a văzut. Româncele le-au chinuit bine de tot pe nordice.

Au condus cu 8-3, 10-6 şi 13-9 la pauză. În partea a doua, între minutele 40 şi 52, româncele au avut o perioadă neagră.

Au ratat mult şi Danemarca a întors de la 13-16, trecînd în avantaj: 21-18. Finalul a fost din nou al româncelor, dar acestea nu au mai reuşit să egaleze. "Sînt mulţumit de joc.

Am văzut dorinţă din partea fetelor. Pentru mine etalon rămîne repriza întîi, atunci cînd am jucat cu prima echipă. În partea a doua am făcut schimbări, dar şi aşa am fost aproape de un rezultat favorabil.

Am ratat pe final două ocazii în superioritate numerică", a declarat Tadici.
România şi Danemarca vor juca azi, de la ora 18:10, al doilea meci de pregătire.

"Voi trimite în teren jucătoarele care au jucat mai puţin în primul meci", a spus Tadici. Pentru România au marcat Neagu 5, Brădeanu 3, Manea 2, Chiper 2, Ardean 2, Perianu 2, Ţăcălie 2, Pintea 1, Zamfir 1, Nechita 1, Marin 1.