SPORTURI  »  HANDBAL  »  SERBIA - ROMÂNIA 29-31

Pentru moral

Articol de - Publicat duminica, 30 noiembrie 2008 00:00

România a învins aseară Serbia, la Niksici, în ultimul meci de pregătire înainte de debutul la Euro 2008

În drum spre Macedonia, acolo unde va participa la Campionatul European, "naţionala" României s-a oprit în Serbia, pentru două partide de verificare cu reprezentativa gazdă. Invocînd oboseala după drumul Timişoara-Niksici, "tricolorele" au pierdut primul meci 32-34 vineri seara, deşi au condus în prima repriză şi la trei goluri.

Aseară însă, elevele lui Radu Voina şi-au luat revanşa, 31-29, la capătul unui meci în care au alternat momentele bune cu cele penibile. România a condus cu 7-6, dar pe finalul primei reprize a cedat iniţiativa şi Serbia a preluat controlul: 13-12. Pentru prima dată de cînd a preluat echipa noastră, selecţionerul Radu Voina a început să strige la elevele sale nemulţumit de prestaţia lor. "Tricolorelor" le-a prins bine urechiala, intrînd la pauză în avantaj, 18-14.

În partea a doua, româncele au păstrat diferenţa la debut, dar au avut iar o cădere inexplicabilă şi gazdele au întors de la 19-22 la 25-23! Noroc cu intervenţiile portarului Paula Ungureanu pe final, gooalkeeperul de la Podravka Koprivnica avînd cîteva intervenţii uluitoare. România a intrat în joc, a egalat la 26 şi pe final a cîştigat meciul, deşi au evoluat în ultimul minut cu două jucătoare mai puţin pe teren, Manea şi Amariei fiind eliminate. Principalele marcatoare ale României au fost Maier 6 goluri, Neagu, Manea şi Elisei cîte 5.

A dorit victoria
Dacă în meciul de vineri antrenorul Radu Voina a rulat întreg lotul de jucătoare, în disputa de ieri tehnicianul s-a bazat în principal pe jucătoarele de bază. Voina a început cu Dinu, Elisei, Lecuşanu, Manea, Neagu, Amariei şi Maier, pe parcurs mai intrînd doar Ungureanu, Meiroşu şi Cioarec. Şi ieri româncele au ratat exasperant, inclusiv trei aruncări de la 7 metri prin Elisei, lecuşanu şi Maier.

3 zile au mai rămas pînă la debutul României la CE, contra Ungariei, pe 3 decembrie, la Skopje

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”