SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR/ PORTLANDSANANTONIO-STEAUA 38-30(19-14)

Răpuşi de toreadori

Articol de - Publicat vineri, 03 octombrie 2008 00:00

Steaua nu a avut nici o şansă aseară, în Spania, în primul ei meci din grupele Ligii

Pamplona, oraşul recunoscut în lumea întreagă pentru coridele din timpul festivalului San Fermin, nu a purtat noroc campioanei României. Aseară, în meciul lor de debut în grupe, bucureştenii au fost răpuşi fără prea mari eforturi de "toreadorii" de la Portland San Antonio.

Românii le-au pus probleme adversarilor doar în primele 10 minute, după care ibericii s-au distanţat şi Steaua nu a mai ţinut pasul. Noroc că antrenorii Chechu Villaldea şi Alexandru Buligan au avut milă de români şi, de fiecare dată cînd Portland s-a distanţat pe tabelă, şi-au scos vedetele din teren. Chiar şi aşa, la pauză, spaniolii aveau cinci lungimi avans, 19-14, în ciuda unui joc foarte bun al interilor Şania şi Nadoveza, dar şi a paradelor eficiente ale sîrbului Ivezici.

În repriza a doua, regia a fost identică. Portland s-a desprins, Steaua a revenit, iar pe final ibericii au forţat cît să nu aibă emoţii, cîştigînd lejer cu 38-30. Au marcat pentru Steaua: Nadoveza 8 goluri, Şania 7, Georgescu 5, Stavrositu 4, Mazilu 4 şi Savenco 2.
Steaua va disputa următoarea partidă în grupa E a Ligii pe 12 octombrie, la Buzău, contra vicecampioanei Sloveniei, Cimos Koper.

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase