SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE TINERET

România a pierdut cu Germania, 30-38

Articol de - Publicat miercuri, 23 iulie 2008 00:00

Reprezentativa de tineret a României a debutat cu stîngul la Campionatul Mondial care se dispută în aceste zile în Macedonia. Locul 3 la ultima ediţie, România a pierdut jocul inaugural, 30-38 cu Germania, după ce a condus la pauză cu 17-15! În prima repriză, de altfel, nemţoiacele au condus pînă în minutul 18. De la 9-12, româncele au înscris însă de opt ori consecutiv, paradele portarului Viorica Şuba făcînd diferenţa. Cea mai bună marcatoare a "tricolorelor" a fost vîlceanca Adriana Ţăcălie, cu 10 goluri, dar procentul de reuşită al interului Românie a fost slab, doar 43 la sută.

Au mai marcat pentru România: Lucia Marin 6 goluri, Elena Dincă 4, Aneta Pîrvuţ 3, Daniela Băbeanu 2, Oana Cîrstea 2, Daniela Brînzan 1, Alina Bratu 1 şi Mihaela Pătuleanu 1.

România va întîlni azi, în al doilea joc, de la ora 22:00, Ungaria. Maghiarele au terminat la egalitate primul meci, 23-23 cu Islanda. Din grupa României mai face parte Slovenia. Primele trei clasate se califică mai departe.

Sârbii au izbucnit la adresa lui Bellingham » Gestul englezului, taxat aspru: „Rușinos! Marii fotbaliști nu fac așa ceva”