SPORTURI  »  HANDBAL  »  GF WORLD CUP / ROMÂNIA - SUEDIA 27-27

România a terminat grupa pe primul loc şi va întîlni Franţa în semifinale

Valentina Elisei, Elisei, România

Articol de - Publicat vineri, 24 septembrie 2010 00:00

După ce a învins Norvegia şi Rusia, România avea nevoie de un punct pentru a cîştiga grupa, obiectiv atins cu puţine emoţii

"Tricolorele" s-au calificat în semifinale şi vor juca sîmbătă, de la ora 15:15, împotriva Franţei

"Naţionala" României nu a mai repetat ieri, contra Suediei, jocul senzaţional din primele două zile de la Cupa Mondială. "Tricolorele" aveau certitudinea calificării în semifinale şi nu au mai fost la fel de determinate şi concentrate ca pînă acum în faza de apărare.

România a început totuşi tare, vrînd să ia repede un avans care să îi asigure victoria. A fost 6-1 în minutul 9 şi 8-3 în minutul 13, greul ducîndu-l linia de la 9 metri formată din Amariei, Neagu şi Brădeanu. Cu timpul însă, Suedia a echilibrat disputa şi s-a apropiat ameninţător. La pauză, româncele au intrat în avantaj, 14-12, mai întîi Tolnai şi apoi Ungureanu avînd intervenţii de efect între buturi.

În partea a doua scandinavele au ameninţat încă o dată supremaţia "tricolorelor". Au egalat repede şi spre finalul reprizei au trecut chiar în avantaj în două rînduri: 23-22 şi 24-23. Radu Voina a cerut time-out, le-a cerut fetelor calm şi precizie în execuţii, lucru care s-a şi întîmplat. Cu trei minute înainte de final, România a trecut în avantaj la două goluri: 27-25. În jocul echipei a apărut însă din nou precipitarea şi relaxarea şi Suedia a egalat la 27, avînd chiar şansa să cîştige la limită în ultimele secunde.

"Deficitari la recuperare!"
Antrenorul Radu Voina şi-a dojenit elevele după partida cu Suedia, chiar dacă România şi-a îndeplinit obiectivul şi a luat primul loc în grupă. "Fetele au luptat, s-au bătut, dar parcă prea mult am jucat individual. Ne-am repezit în atac să înscriem, iar la părţile negative aş pune şi faptul că nu am fost atente la recuperare. Toate mingile respinse de portari sau de blocul defensiv au fost recuperate de nordice", a spus Voina. Tehnicianul e nemulţumit şi de faptul că o echipă ca România, cu experienţă, nu a ştiut să păstreze avantajul de două goluri în ultimele minute. "La 27-25 am avut cinci atacuri neconcretizate. Aşa ceva nu e posibil", a încheiat Voina.

România 27 (14)
Amariei 7, Neagu 5, Elisei 5, Brădeanu 4, Geiger 2, Nechita 2, Manea 1, Moldovan 1. Antrenor: Radu Voina
Suedia 27 (12)
Gullden 7, Johansson 5, Torstensson 4, Freden 3, Jacobsen 3, Boson 2, Wiberg 2, Wallter 1. Antrenor: Per Johansson