SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

VIDEO România doboară Japonia! „Tricolorele” rămân în cursa pentru locurile 9-12

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 17:08 / Actualizat duminica, 10 decembrie 2023 04:43

România a învins Japonia, scor 32-28, și a păstrat vii pentru câteva ore șansele pur teoretice la calificarea în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin. Eliza Buceschi a purtat naționala „tricoloră” spre victorie, cu 12 goluri.

• România - Polonia se joacă pe 11 decembrie, de la ora 19:00, liveTEXT pe GSP.ro.
  • România are nevoie de victorie pentru a încheia grupa pe locul 3, care ar asigura o clasare onorabilă în clasamentul general, locurile 9-12.

De doi bani erau speranțele României înaintea disputei cu Japonia. Chiar dacă „sferturile” erau compromise, naționala lui Pera avea motive să lupte în continuare. „Tricolorele” aveau de luat o revanșa în fața niponelor. La ultimul meci direct, în 2019, tot la Mondial, România era învinsă cu 20 la 37.

Un nou meci, o nouă surpriză! Naționala spulberată de România a reușit a doua victorie consecutivă la Campionatul Mondial
Campionatul Mondial

Mai exista mixa unui clasări onorabile, un progres față de precedentele ediții, când handbalistele din „Liga Florilor” încheiau pe 12 și 13.

România, misiune îndeplinită cu Japonia la Campionatul Mondial de handbal feminin

Debutul partidei de la Herning, într-o sală aproape goală, a fost excelent pentru „tricolore”. Hosu n-a fost la fel de inspirată în poartă ca meciul trecut, dar ofensiva a compensat. „Morișca” de pase a niponelor a dat frecvent rateuri, iar după un sfert de oră România avea 3 goluri avans.

Revenirea niponelor a fost oprită pe „axa Rapid”. Proaspăt intrată între buturi, Ciucă a avut o „paradă” remarcabilă. Ostase a prins mingea și a înscris din propria jumătate.

Repriza s-a încheiat cu un gol al descătușării Biancăi Bazaliu, o execuție de la mare distanță, în ultima secundă. România era în avantaj, scor 17-14.

România a rezistat în fața Japoniei

La fel ca în partida cu Germania, repriza secundă a adus o prăbușire greu de explicat. Poate doar argumentul pregătirii fizice deficitare să stea în picioare.

Jocul României a stat într-o singură jucătoare. Eliza Buceschi a marcat 12 goluri și a păstrat un avans fragil, suficient pentru prelungirea speranțelor. Pentru „tricolore” au mai punctat astăzi:  Laslo (3), Ostase (3), Seraficeanu (3), Pintea (3), Popa (2), Dindiligan (2), Bazaliu (2), Bucur (2).

Naționala lui Florentin Pera ajunge la 4 puncte în Grupa Principală, însă șansele la calificarea în sferturi au fost spulberate după câteva ore de victoria danezelor.

Clasamentul actualizat în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal:

FINAL. România - Japonia 32-28

min. 58: Ce gol frumos marchează Popa! Depășește superb două adversare și aruncă la colțul scurt. 30-27
min. 55: Laslo ratează cu poarta goală. 28-26
min. 53: Buceschi, în continuare de una singură împotriva Japoniei. 27-25
min. 50: Eliza Buceschi face un meci fabulos! A înscris deja 11 goluri. 26-22
min. 48: Crina Pintea simte dureri la genunchiul stâng și trece pe bancă. 25-22
min. 45: Diana Ciucă blochează o „boltă” încercată din extremă. Seraficeanu înscrie pe contraatac. 24-22
min. 43: Eliza Buceschi înscrie norocos, cu podeaua. 23-20
min. 42: O nouă scădere în jocul „tricolorelor”. Rămânem fără idei în ofensivă, Bazaliu forțează aruncarea. Bucur, eliminată timp de două minute. 22-20

min. 40: Florentin Pera cere time-out. 22-19
min. 38: Daria Bucur este eliminată două minute pentru o simulare. 22-18
min. 35: Eliza Buceschi transformă o aruncare de la 7 metri. 21-16
min. 33: Eliza Buceschi desface defensiva Japoniei. Cea mai mare diferență din meci. 20-15
min. 31: Daria Bucur înscrie cu o aruncare din cădere. 18-14
A început repriza secundă! România are primul atac.

• Min. 30: Japonia marchează un gol frumos din extrema dreapta, după o pasă care a tăiat toată apărarea. Bazaliu înscrie și ea la ultima fază și avem 17-14 la pauză.
  • Min. 28: Gol fabulos reușit de Buceschi, o ghiulea la colțul lung de la 9 metri. La faza următoare, japoneze înscriu și ele.

• 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România

Japonia face parte din scenariul SF pentru ca România să mai ajungă în „sferturile” Mondialului și la Paris 2024. Cifrele spun totul!
CM HANDBAL FEMININ
Ce scriu nemții despre România, după înfrângerea cu Germania de la Mondialul de handbal feminin