HANDBAL    •   NAŢIONALA UNIVERSITARA

România s-a calificat în Careul de aşi la Mondialele Universitare

Articol de — Marian Ursescu Vineri, 08 August 2014

Naţionala universitară a României, pregătită de Nicoleta Alexandrescu, s-a calificat în semifinalele Campionatelor Mondiale Universitare de la Guimaraes (Portugalia).

România a trecut dramatic, în "sferturi", cu 25-24 de Spania. Ibericele au condus pe toată durata partidei, chiar şi la 6 goluri diferenţă: 12-6 (26), 14-9 la pauză şi 21-17 (51). Româncele au trecut prima dată la conducere cu şase secunde înainte de final cînd Carmen Ilie a fructificat contraatacul lansat de Alexandra Gogoriţă Andrei. În " semifinale", azi, România va întîlni Rusia, de la 19:30.