SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Rulmentul a bătut cu 30-21 pe SKPBratislava

Articol de - Publicat vineri, 03 octombrie 2008 00:00

Vicecampioana României, Rulmentul Braşov, a debutat cu o victorie în grupa de calificare pentru Liga Campionilor ce se dispută la Ikast (Danemarca). Româncele au trecut cu 30-21 (14-11) de campioana Slovaciei, SKP Bratislava. Cea mai bună jucătoare din echipa pregătită de Herbert Muller a fost portarul Ionica Munteanu, care a avut 22 de intervenţii salutare.

Au marcat pentru Braşov: Cristina Alexandrescu 5, Alexandrina Barbosa 5, Simona Gogîrlă 5, Carmen Amariei 4, Ionela Stanca 4, Lidja Horvat 2, Gabriella Juhasz 2, Miriam Simakova 2 şi Aneta Barcan 1. În repriza  a doua, Simona Gogîrlă a văzut cartonaşul roşu pentru trei eliminări de cîte două minute. Azi, Rulmentul întîlneşte de la ora 17:00 pe Lublin (Pol), iar duminică pe Ikast. Doar prima clasată se califică în grupele Ligii Campionilor. În celălalt meci, Ikast a trecut cu 44-31 (20-14) de SPR Lublin.

Sârbii au izbucnit la adresa lui Bellingham » Gestul englezului, taxat aspru: „Rușinos! Marii fotbaliști nu fac așa ceva”