SPORTURI  »  HANDBAL  »  NYKOBING - SCM RÂMNICU VÂLCEA

Nykobing - SCM Rm. Vâlcea 38-29 » Oltencele au ratat Final Four-ul EHF European League după o repriză secundă de coșmar

Articol de - Publicat duminica, 26 martie 2023 20:28 / Actualizat duminica, 26 martie 2023 20:32

SCM Rm. Vâlcea a ratat calificarea în Final Four-ul EHF European League, după 29-38 în returul din sferturi cu Nykobing. Elevele lui Bent Dahl au venit în Danemarca cu un avantaj de 3 goluri, dar acesta a fost spulberat într-o repriză secundă de coșmar.

Începutul de meci le-a aparținut gazdelor, care au intrat pe parchet cu accelerația călcată și s-au distanțat rapid la 6-2.

SCM a echilibrat meciul treptat, a egalat la 8, apoi a menținut handicapul la numai unul sau două goluri, însă a intrat la pauză cu 3 goluri în spate, 14-17.

Kim Rasmussen, imediat după calificarea Rapidului în „sferturile” Ligii Campionilor: „Ne vom hrăni mai departe cu această energie”
Rapid, în sferturile Ligii

Repriză a doua de coșmar pentru SCM Rm. Vâlcea cu Nykobing

În partea a doua, oltencele au fost spulberate. Nykobing a înscris pe bandă rulantă, în timp ce elevele lui Bent Dahl nu au reușit nimic pe plan ofensiv. Așa s-a ajuns în câteva rânduri la o diferență de 11 goluri pe tabelă.

Una pe care SCM n-a mai putut să o reducă suficient până la final. Nykobing s-a impus cu 38-29 și parcursul european al echipei din Rm. Vâlcea în acest sezon s-a încheiat.

SCM merge foarte rău și în Liga Florilor, unde ocupă locul 6 după 19 etape. Echipa lui Bent Dahl are o singură victorie în ultimele 5 meciuri de campionat, iar scaunul norvegianului Bent Dahl se clatină serios.

FINAL » Nykobing - SCM Râmnicu Vâlcea 38-29

• min. 60: partida se încheie cu golul cu numărul 38 al gazdelor. SCM este eliminată din EHF European League.
  • min. 53: danezele refac diferența de 10 goluri, 33-23.
  • min. 49: cele mai bune momente ale oltencelor din această repriză. Nykobing mai are în prezent doar 8 goluri în față.
  • min. 45: SCM reduce handicapul la 10 goluri, prin reușitele lui Glibko și Fujita.
  • min. 43: gazdele și-au majorat avantajul la 11 goluri.
  • min. 39: SCM înscrie golul 2 din această repriză, dar Nykobing răspunde imediat după, gol în poarta goală. Diferența este acum de 9 goluri, 25-16.
  • min. 38: Bent Dahl cere timeout, după ce gazdele se distanțează la 8 goluri.
  • min. 37: prăbușirea oltencelor continuă. Nykobing are acum 7 goluri în față, iar Klikovac a fost eliminată pentru două minute.
  • min. 33: Nykobing se distanțează la 4 goluri în primele minute din repriza a doua. SCM primește încă o lovitură prin eliminarea Jovanei Kovacevic.
  • Pauză în Danemarca, Nykobing are 3 goluri în față, 17-14.
  • min. 27: Elin Hansson înscrie din extremă, 15-14 pentru Nykobing.
  • min. 22: oltencele se apropie din nou la o singură reușită, 13-12.
  • min. 15: SCM se apropie la un singur gol, 8-7!
  • min. 10: Glibko reduce din diferență pentru oltence, 6-3.
  • min. 7: Bucur a fost eliminată pentru două minute, iar Kristina Kristiansen a făcut 5-2 pentru Nykobing.
  • min. 4: început excelent al danezelor, care au trei goluri în față, 4-1.
  • Ora 18:59 - A început meciul!

Situație absurdă după mesajul obscen afișat de Mona Șania în sediul FRH: „Chiar eu l-am dat jos!”

CSM București merge „ceas” în toate competițiile, iar Adi Vasile anunță: „Visul nostru este să câștigăm toate trofeele!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”