SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL

Se întîmplă în România! » Handbal în beznă

Articol de - Publicat luni, 24 ianuarie 2011 00:00

CSM Bucureşti şi HCM Buzău au jucat ultimele trei minute în partida de ieri pe întuneric, după a treia pană de curent la sala "Rapid"

Pe 25 septembrie 2001, în partida de Cupa UEFA dintre Rapid şi Paris Saint-Germain, nocturna stadionului din Giuleşti a căzut şi bucureştenii aveau să piardă meciul cu 3-0, la "masa verde"!

Peste aproape 10 ani, ieri, pe 23 ianuarie 2011, la doar cîţiva metri distanţă de stadion, în sala "Rapid", handbalistele de la CSM Bucureşti şi cele de la HCM Buzău au avut parte de aceeaşi soartă. În minutul 28, la scorul egal, 16-16, o pană de curent a lăsat sala în beznă. Noroc că la handbal regulamentele nu sînt foarte stricte. Arbitrii au aşteptat jumătate de oră şi cele două minute care mai erau de jucat din prima repriză s-au terminat cu bine.

Surpriză! În pauză, lumina a căzut din nou! Alte minute de aşteptare şi din nou meciul s-a reluat. În minutul 57, o nouă pană de curent. Ca să nu mai aştepte, oficialii celor două echipe au fost de acord să joace pe întuneric, jucătoarele abia putînd vedea pe unde să calce. "Ce era să facem? Să mai aşteptăm iar sau, în caz că nu venea curentul, să reluăm jocul a doua zi? Aşa am decis că putem continua", a declarat antrenorul oaspeţilor, Romeo Ilie.

Fără portar!
Rapid a cîştigat lejer cu 42-31, un meci în care HCM Buzău a rămas fără portar din minutul 7! Singurul goal-keeper trecut pe foaia de joc, Delia Bohotici s-a accidentat şi în poartă a intrat o jucătoare de cîmp, Ana Maria Stoica! Incredibil, dar aceasta a avut nu mai puţin de 10 intervenţii, între care şi un 7 metri!

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”