SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - POLONIA 31-22

SPECTACOL TOTAL România cîștigă cu furie bronzul la CM! Neagu a demolat Polonia și a devenit golgeterul competiției! BRAVO, FETELOR!

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 decembrie 2015 18:30

România a reușit azi un meci perfect și a cîștigat fără probleme cu Polonia, scor 31-22. "Tricolorele" au jucat a cincea finală mică din istorie, dar au cucerit pentru prima dată medalia de bronz!

ROMÂNIA - POLONIA 31-22

Elevele lui Tomas Ryde au început perfect meciul și după zece minute conduceau cu o diferență de cinci goluri!

Polonezele au început să joace mai bine în ultimele 15 minute al primei reprize, dar România și-a menținut concentrarea, iar la pauză avea un avans de șapte goluri, 15-8.

Polonezele au început bine a doua repriză și s-au apropiat la cinci goluri, dar "tricolorele" au tăiat repede elanul adversarelor. Cu 11 minute înainte de final, România a avut un avantaj de zece goluri, decisiv pentru a fi sigure de victorie. Cel mai mare avans a fost de 12 goluri, cu patru minute înainte de final, cînd scorul era 29-17.

România a cîlștigat la nouă goluri diferență, scor 31-22, termină Campionatul Mondial pe locul trei și este pentru prima dată medaliată cu bronz.

Neagu, golgheterul CM

Înainte de meciul de azi, Neagu avea nevoie de șapte goluri pentru a deveni golgheterul competiției. Românca a jucat perfect și doar în prima repriză a marcat de șapte ori. În a doua parte a punctat de alte trei ori, pînă să fie odihnită. Astfel, Neagu termină Campionatul Mondial cu 63 de goluri.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul:

min 60

VICTORIE ROMÂNIA! "TRICOLORELE" CÎȘTIGĂ, SCOR 31-22, ȘI TERMINĂ CAMPIONATUL MONDIAL PE LOCUL 3

min 56

GOL POLONIA! România are un avans de 10 goluri, cu 3 minute înainte de a se terminat meciul

min 50

GOOL ROMÂNIA! Mai sînt zece minute pînă la final, româncele au

min 49

GOOL ROMÂNIA! Eliza Buceschi marchează din nou! România are avans de 10 goluri

min 43

GOOL ROMÂNIA! Neagu marchează pentru a patra oară de la 7 metri! "Tricolorele" joacă perfect

min

GOOL ROMÂNIA! Oana Manea marchează după un contraatac perfect! România are 8 goluri avantaj și este tot mai aproape de a cuceri bronzul mondial

min 38

GOOL ROMÂNIA! GOOL NEAGU! Românca marchează de la 7 metri și devine golgheterul CM

MIN 35

GOL POLONIA! Polonezele se aproprie la cinci goluri, dar româncele se mențin în control

13:00

GOOL ROMÂNIA! Oana Manea marchează al treilea gol al său! România are în continuare avantaj de 7 goluri

MIN 31

A început a doua repriză! Polonia are primul atac

min 30

GOOL ROMÂNIA! Neagu este FABULOASĂ! A marcat al șaptelea gol și a stabilit scorul primei reprize! Vedetei României îi mai trebuie un gol pentru a deveni golgheterul turneului

min 29

TIME-OUT România! Ryde a cerut primul time-out pentru a le da fetelor ultimele indicații din această repriză

min 29

ELIMINARE ROMÂNIA! România are două jucătoare în minus. Echipa lui Ryde va termina prima repriză și o va începe pe a doua în inferioritate

min 27

GOOL ROMÂNIA! Elisei marchează încă o dată! 13-8 conduc "tricolorele". Polonia joacă în inferioritate

min 25

GOL POLONIA! Polonezele marchează, iar România va evolua 2 minute în inferioritate numerică

min 23

GOOL ROMÂNIA! Neagu marchează din nou, pentru a cincea oară din șase aruncări. România conduce 12-6

MIN 17

Polonia nu se regăsește! Kim Rasmussen, antrenorul Poloniei, a cerut al doilea time-out.

min 17

GOOL ROMÂNIA! Eliza Buceschi duce scorul la 10-4

min 16

GOOL ROMÂNIA! Neagu marchează de la 7 metri și ajunge la 57 de goluri marcate în acest turneu

min 14

RATARE ROMÂNIA! Aurelia Brădeanu lovește bara, de la 7 metri! La faza următoare,  Ada Nechita scapă pe contraatac, dar ratează

MIN 13

GOOL ROMÂNIA! Elisei marchează după o fază excelentă a intregii echipe

min 13

GOL POLONIA! Polonezele încep să intre în joc și să marcheze mai des

min 12

GOOL ROMÂNIA! Distanța de patru goluri se reface, după golul reușit de Oana Manea

min 12

GOL POLONIA! Polonezele se aproprie, după o aruncare la care Ungureanu nu a avut ce să facă

min 11

GOOL ROMÂNIA! Eliza Buceschi marchează, iar România continuă momentele excelente