SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / ZVEZDA ZVENIGOROD - OLTCHIM 27-26 (12-10)

Sperietoarele

ada nechita
ada nechita

Articol de - Publicat duminica, 15 noiembrie 2009 00:00

Oltchim nu a cîştigat niciodată în Rusia. Nu a făcut-o nici aseară, cînd a pierdut la limită disputa cu Zvezda Zvenigorod

Campioana României avea nevoie de cel puţin un punct pentru a fi şi matematic calificată în faza a doua a grupelor Ligii Campionilor. Neînvinsă după primele trei etape, Oltchim dorea să spargă şi mitul că nu poate să cîştige în Rusia. Vîlcencele au început excelent disputa cu echipa lui Evgheni Trefilov. Montate, determinate, exacte în apărare, româncele conduceau cu 6-3 după primele 10 minute. Nervos, Trefilov a cerut time-out şi rezultatul s-a văzut imediat. Patru goluri consecutive au dus vicecampioana Rusiei în avantaj.

Dacă apărarea a funcţionat la parametrii doriţi, în atac vîlcencele nu au găsit soluţii. Neinspirate, Lecuşanu, Luca şi Maier au greşit mult. Noroc cu Stanca, Puşcaşu şi Neagu, care au ţinut Oltchhimul în viaţă. Româncele au ratat şi trei aruncări de la 7 metri, două prin Lecuşanu, una prin Puşcaşu, iar Zvezda a intrat la pauză cu două goluri avans: 12-10.

În partea a doua, Voina a făcut o mişcare inspirată. A trimis-o în teren pe Nechita, care şi-a făcut repede simţită prezenţa. Jocul Oltchimului a continuat ca o sinusoidă. A revenit la 17-16, minutul 39, pentru ca apoi să dea posibilitatea adversarelor să se desprindă la 23-19. Paula Ungureanu şi-a resuscitat însă imediat echipa, iar în ofensivă, Nechita, Manea şi Maier au restabilit egalitatea. În ultimele şase minute s-a jucat totul. La 26-25, Meiroşu a scăpat singură faţă în faţă cu Suslina. A trimis pe lîngă goalkeeperul rus, dar balonul a lovit bara. Dronina a mai înscris o dată, iar Neagu a marcat în ultimul minut, doar pentru statistică.

În celălalt meci al grupei, ETO Gyor a învins cu 20-14 pe Itxako, în deplasare.

Zvezda Zvenigorod 27 (12)
Andriuşina 7, Vetkova 4, Dronina 4, Koroleva 3, Polenova 3, Viahîreva 3, Dmitrieva 2, Saşurkova 1.
Antrenor: Evgheni Trefilov

Oltchim 26 (10)
Stanca 6, Nechita 6, Neagu 4, Lecuşanu 4, Puşcaşu 2, Maier 2, Manea 1, Meiroşu 1.
Antrenor: Radu Voina

"Am ratat prea mult!"

Radu Voina pune înfrîngerea din Rusia pe seama greşelilor numeroase, dar nu-şi critică jucătoarele

Oltchim a înregistrat în Rusia prima înfrîngere în actualul sezon. La limită, dar mai dureroasă decît una la zece goluri.

- Domnule Radu Voina, ce i-a lipsit Oltchimului să obţină un rezultat pozitiv?
- Un pic de concentrare în atac şi poate un pic de şansă. Am făcut totuşi prea multe greşeli. Nu le acuz pe fete, ele şi-au dorit, au vrut poate prea mult.

- S-au ratat şi patru aruncări de la 7 metri. Nu e prea mult?
- Mult, puţin, fac parte din joc. Am avut în faţă un portar excelent, Suslina, care ştie să-şi facă adversarele să greşească.

- Nu e nimic pierdut, Oltchim rămîne prima favorită a grupei, nu?
- Aşa e, dar era bine să cîştigăm. Stăteam un pic mai liniştiţi pînă la anul. Aşa o să trebuiască să ne jucăm calificarea în ultimele două partide.

- Aţi protestat mai mult ca niciodată la deciziile arbitrilor. De ce?
- Au fost cîteva decizii hilare. Ionelei i-au rupt tricoul de pe ea rusoaicele şi ei nu dădeau nimic. Gazdele au folosit procedee din lupte în apărare. Nu vreau însă să vorbesc de arbitri! Am discutat cu ei omeneşte după meci şi mi-au spus că dacă Meiroşu nu rata, atunci am fi făcut egal. Cînd am auzit asta, nu am mai avut ce să discut cu ei.

Direct la "naţională"
Din cele 14 jucătoare care au evoluat ieri contra Zvezdei, 12 nu vor avea timp să treacă pe acasă. Acestea vor efectua luni dimineaţa vizita medicală la Bucureşti, urmînd apoi să înceapă pregătirile cu echipa naţională pentru Campionatul Mondial din China (5-20 decembrie). Doar Roxana Gatzel, neconvocată, şi Steluţa Luca, retrasă de la "naţională", vor putea pleca la Rm. Vîlcea. Miercuri, "tricolorele" vor merge în Norvegia, acolo unde, între 19 şi 23 noiembrie, vor lua parte la Molbringen Cup.