SPORTURI  »  HANDBAL  »  ABC BRAGA - DINAMO 34-32

Ucisă pe extreme » Dinamo a primit 16 goluri pe aripi, dar a dat doar 3 în deplasarea de la Braga! A luat 34 de goluri în condițiile în care portarul Irimuș a fost cel mai bun jucător!

Articol de - Publicat sambata, 15 octombrie 2016 21:37

Prima înfrângere pentru Dinamo în grupa D a Ligii Campionilor a venit aseară, la Braga. Campioana României a continuat meciurile slabe din ultima vreme și a fost învinsă cu 34-32 de formația lusitană, deși a avut o șansă mare să aducă puncte.

Fără apărare

Partida a avut un ritm amețitor, îndeosebi în prima repriză. Repunerile rapide ale gazdelor și atacurile pe extreme i-au surprins de fiecare dată pe români. Andrade și Branquinho, pe extrema stângă, Pereira și Martins, pe dreapta, au avut adevărate bulevarde spre poarta lui Irimuș.

Chiar dacă a fost lăsat de multe ori singur cu portughezii, goalkeeperul lui Dinamo a fost fantastic. A scos minge după minge și și-a ajutat echipa să rămână în joc.

Sajad Esteki a făcut și el o primă repriză fantastică, în care a marcat de 9 ori, jumătate din golurile "alb-roșiilor", iar Dinamo a intrat la egalitate cu Braga, 18-18, revenind de la 6-10 și 13-17!

Pivoții la înălțime

În partea a doua a urmat din nou o cădere în gol a românilor și Braga s-a desprins la 26-21. Tot Irimuș a dat semnalul revenirii și românii s-au apropiat la un gol când mai erau 10 minute. Degeaba însă, jocul slab al lui Vrankovici, Allahkaram Esteki și al extremelor a tras echipa în jos. Plusuri în joc doar pentru pivoții Mocanu, Savenco și Mousavi, care s-au bătut cu lusitanii și au creat mereu culoare pentru coechipieri.

În plus, cele 4 aruncări de la 7 metri ratate de Dinamo i-au privat pe dinamoviști de un rezultat bun, pe un teren pe care, probabil, se vor mai câștiga puncte de contracandidate.