SPORTURI  »  HANDBAL  »  UCM RESITA-HCM CONSTANTA 30-29

UCM Reşiţa a cîştigat Cupa României după ce a trecut de HCM Constanţa la 7 metri!

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 mai 2010 00:00

UCM Reşiţa a reuşit să cîştige sîmbătă, la Braşv, primul său trofeu din istoria clubului.

Echipa pregătită de Gligore Czari a învins după executarea loviturilor de la 7 metri pe HCM Constanţa, scor 4-3.

Campionii au condus cu 15-13 la pauză, dar Reşiţa a reuşit o repriză secundă foarte bună. În ultimele zece minute portarul reşiţenilor Cristian Antonaru a făcut minuni între buturi şi Reşiţa conducea cu 26-23 în minutul 57. Constanţa a reuşit însă imposibilul. Buricea, de două ori, şi Toma, au adus egalitatea, 26-26, şi au împins meciul în prelungiri.

S-a trecut la executarea aruncărilor de la 7 metri, unde Reşiţa a avut nervii mai tari. Doar Vali Ghionea, cel care pe parcursul partidei nu ratase nici o aruncare, a dat greş de la UCM Reşiţa, în timp ce de la Constanţa Toma şi Buricea nu l-au putut învinge pe acelaşi uluitor Antonaru!

Reşiţa a cîştigat cu 30-29, luîndu-şi revanşa pentru finala pierdută anul trecut în faţa Stelei, 27-29. E primul trofeu pe plan intern al reşiţenilor, care în Europa au avut mai mult noroc, cucerind de trei ori consecutiv Challenge Cup.