SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE HANDBAL

UPDATE Ştim prima semifinală de la Campionatul Mondial de Handbal » Programul ultimelor două "sferturi"

Articol de GSP - Publicat marti, 12 decembrie 2017 23:16

Franţa - Suedia este prima semifinală de la Campionatul Mondial de Handbal. Franțuzoaicele s-au impus clar în faţa naţionalei Muntenegrului, scor 25-22.

Partida a debutat echilibrat, după primele 10 minute scorul fiind egal, 4-4. Jucătoarele muntenegrence, antrenate de Per Johansson, fostul antrenor al lui CSM Bucureşti, nu au mai rezistat însă, iar Franţa s-a distanţat până la pauză, reuşind să conducă după 30 de minute cu 12-10.

Franţuzoaicele au mărit turaţiile în repriza secundă şi s-au distanţat autoritar, conducând la un moment dat cu şase goluri diferenţă. S-a terminat în cele din urmă 25-22, iar Franţa obţine o calificare nesperată în semifinale, unde va da peste Suedia.

În primul sfert de finală, Suedia a învins-o pe Danemarca cu 26-23 (detalii, aici

• Start echilibrat de meci. După 11 minute, cele două echipe se află la egalitate, scor 4-4

Franţuzoaicele au avut un parcurs solid pe parcrusul Mondialului: au terminat pe locul 2 în grupa A, în spatele României, iar în optimi au învins-o pe Ungaria, 29-26.