SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL / ROMÂNIA-CHINA 40-19

Victorie la pas

Articol de - Publicat duminica, 13 decembrie 2009 00:00

"Naţionala" României a intrat cu dreptul în grupa principală, punînd China la punct cu un scor categoric

Handbalistele române au rămas la Suzhou pentru a doua fază a Campionatului Mondial, grupele principale, acolo unde a întîlnit ieri formaţia ţării-gazdă, China. Un meci în care "tricolorele" s-au implicat cu adevărat începînd cu minutul 10, atunci cînd au preluat conducerea pe tabelă pentru a nu o mai ceda pînă la final. Dimpotrivă, avansul a crescut ca în poveşti, după ce Vărzaru, Maier, Neagu şi celelalte au marcat în serii de cîte 3, 4 şi chiar 5 goluri. La pauză a fost 21-12, avantaj mai mult decît liniştitor. Era clar de acum că adversarele nu pot face nimic care să răstoarne situaţia.

În partea a doua, Radu Voina a schimbat complet garnitura, odihnind titularele în vederea importantului meci de azi, cel cu Spania. Linia a doua, cu Vădineanu, Moldovan, Puşcaşu, Nechita, Manea şi Tivadar, a asigurat nu doar conservarea diferenţei, ci şi mărirea ei. Din nou România a făcut spectacol, cu aeriene, contraatacuri tăioase şi goluri pe la spate. Şi din nou Paula Ungureanu, intrată în repriza secundă, a zidit poarta, ea terminînd meciul cu un procentaj aproape ireal: 61 la sută!

În minutul 60:00, tabela a reţinut scorul de 40-19 pentru România, victorie clară, golaveraj excelent şi primele două puncte în grupa principală II.

ROMÂNIA    40 (21)
Vărzaru 6, Puşcaşu 6, Maier 5, Vădineanu 5, Nechita 4, Neagu 4, Stanca 3, Moldovan 3, Manea 2, Lecuşanu 2

CHINA    19 (12)
Lan Xiaoling 5, Wang Shasha 3, Zhao Jiaqin 3, Wang Ru 2, Liu Xiaomei 2, Zhao Jiangchiuan 2, Wei Qiuxiang 1, Ma Ling 1

66 la sută a fost procentajul de reuşită al României în partida de ieri, cu China

6 mingi a apărat Paula Ungureanu în repriza a doua, avînd un procentaj senzaţional: 61 la sută

"Am început de la zero"
Narcisa Lecuşanu, centrul "naţionalei" României, a declarat ieri, după victoria în faţa Chinei, că jucătoarele au uitat meciurile trecute. "Am înceout de la zero în grupa principală. Ştim că trebuie să învingem toate echipele şi pe asta ne vom concentra. Am învins China, urmează Spania şi apoi Coreea de Sud", a declarat Narcisa. "Meciul cu Spania e foarte important. Ne dorim din suflet să-l cîştigăm ca să rămînem cu şanse la semifinale", a încheiat Narcisa.

Au jucat pentru România
Coreea de Sud a bătut Norvegia, 28-27, iar Ungaria a terminat la egalitate cu Spania, 21-21. Rezultatele ajută România în drumul spre semifinale. Asiaticele au învins-o ieri la Suzhou cu 28-27 pe campioana olimpică, într-un meci de-a dreptul dramatic. Ungaria  făcut egal cu Spania.Rezultatul ajută însă România, Ungaria şi Coreea de Sud, echipe care se bat cu ibericele pentru cele două locuri care asigură biletele în semifinale. "Spania a jucat foarte prost. Au avut noroc cu arbitri slovaci, aceiaşi care eu zic că ne-au defavorizat şi pe noi cu Norvegia", a spus secundul României, Vlad Caba. "Am jucat şi pentru România. Vă daţi seama că m-aş bucura ca româncele să meargă mai departe dacă Ungaria nu mai poate. Doar m-am născut în România", a declarat antrenoarea Ungariei, Eszter Matefi.

REZULTATE

Grupa principală I: Germania-Rusia 22-34; Franţa-Angola 33-24; Danemarca-Austria 30-27.

Grupa II principală: România-China 40-19, Coreea de Sud-Norvegia 28-27, Ungaria-Spania 21-21.

Clasament: 1. Rusia 6p, 2. Danemarca 6p, 3. Franţa 4p, 4. Austria 2p, 5. Angola 0p, 6. Germania 0p.

PROGRAMUL DE AZI

Grupa principală I: Austria-Germania (11:00); Rusia-Franţa (13:00); Angola-Danemarca (15:00).

Grupa principală II: Ungaria-Coreea de Sud (11:15); Norvegia-China (13:15); ROMÂNIA-Spania (15:15)

REZULTATE

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”