SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - CEHIA, AZI, 18:30, TELEKOM, GSP.RO

VIDEO+ FOTO România e OUT de la Mondial după un gol primit în ultima secundă a meciului cu Cehia

Articol de - Publicat luni, 11 decembrie 2017 11:00

România a fost eliminată în optimile de finală ale Mondialului de handbal, scor 27-28, de Cehia.

Nu e primul meci care se încheie așa, cu un pumn în plex lansat în clipele de final. Sunt înfrâgerile care dor cel mai tare și pe care nu le poți înțelege. Nici imediat, poate nici mai târziu, când timpul ar putea să contureze explicații. România nu a desconsiderat Cehia, Ambros nu a desconsiderat Cehia, iar Cehia a fost mai bună. A crezut mai mult și nu a cedat până la final, chiar dacă în minutul 53 era condusă cu 3 goluri.

Prima repriză a fost compactă, echilibrată până la jumătatea ei, când pentru prima dată "tricolorele" au reușit să conducă la 2 goluri, 9-7. Neagu înscrisese de 5 ori deja, arătând încă o dată decisivă și dispusă să ia cu asalt poarta. Adversarele au rezistat, apoi însă au slăbit puțin ritmul, au apărut ratări, ceva mai multă tensiune și astfel s-a ajuns la un avantaj de 5 goluri, 14-9, apoi 15-10 în minutul 25. Lângă Cristina s-a văzut brațul stâng aprig al lui Dragut, dar și al lui Geiger. În același timp, apărarea, poarta au rămas în urmă, lăsând culoare, acumulând eliminări de 2 minute. Au fost 5 doar în prima repriză, unele dictate mai ușor de arbitrii germani Schulze și Tonnies, altele justificat.

Avans pierdut rapid

O sirenă de alarmă a sunat însă în ultimele secunde, când cehoaicele au izbutit să mai smulgă punct din avantajul româncelor, prin Rysankova. 3 goluri la pauză păreau însă destul de liniștitoare. În partea a doua însă, au fost suficiente câteva faze consecutive ratate, încă o eliminare venită repede, o aruncare de la 7 metri trimisă în bară de Neagu și tot avansul s-a topit. În continuare, Jerabkova, Rysankova sau Mala și-au valorificat oportunitățile, România a început să tremure.
Chiar și așa, revenită la 7 metri, Neagu a marcat golul de 25-22. Încă 7 minute de coșmar și epuizare, Cehia a ajuns să conducă pentru prima dată pe tabelă la borna 57 a cronometrului, banca îmbrăcată în roșu a țâșnit în picioare, simțind ocazia cea mare cum se rotunjește. Ardean e eliminată, România urma să încheie meciul cu un om în minus, Ambros riscă și scoate portarul, 27-27, 11 secunde, rugi în contrast adunate în palmele împreunate ale suporterilor din sală și de pretutindeni. Iar Hrbakova, extrema dreapta, își face loc pe semicerc și marchează, trimițând România acasă. Nu e primul meci care se încheie așa. Dar doare de fiecare dată când se întâmplă.

ROMÂNIA 27 (17)
Neagu 13, Geiger 4, Buceschi 3, Udriștoiu 2, Pintea 2, Dragut 2, Ardean Elisei 1 Antrenor: Ambros Martin
CEHIA 28 (14)
Jerabkova 7, Luzumova 6, Mala 5, Rysankova 5, Hrbkova 3, Manakova 1, Zachova 1 Antrenor: Jan Basny

Poarta fragilă

Contra Cehiei, lipsa de experiență a ieșit la suprafață, Denisa Dedu și Iulia Dumanska negăsind intervențiile providențiale
La această ediție a Campionatului Mondial, România a venit cu doar 2 portari, spre deosebire de anii trecuți, când, fără excepție, la competițiile importante în lot erau 3. Chiar dacă unul era rezervă, numărul total era acoperitor. În plus, acum a fost vorba de două jucătoare cu experiență limitată la nivel înalt. Denisa Dedu, 23 de ani, e la al treilea CM din carieră, după 2011 și 2013, la care se adaugă două prezențe la CE, în 2014 și 2016. În 2011, în Brazilia, avea doar 17 ani, fiind convocată de antrenorul de atunci, Radu Voina, pentru a lua contact cu lumea dură a handbalului de nivel înalt.

Alături de ea a fost în Germania Iulia Dumanska, 21 de ani, debutantă la o competiție mare. Ea a reușit un meci foarte bun contra Spaniei, iar ieri a avut mai multe mingi apărate, 5 față de cele 2 ale Denisei. În momentele de presiune ale meciului cu Cehia însă, lipsa de experiență a ambelor a contat și intervențiile salvatoare nu au apărut.

În trecutul recent, România s-a bazat tot timpul pe portari rodați, care au izbutit meciuri, chiar campionate întregi, de excepție. Luminița Huțupan Dinu, Tereza Pâslaru, Talida Tolnai, Paula Ungureanu au asigurat de-a lungul anilor multă liniște între buturi, însă schimbul de generații a prins acum acea zonă a defensivei într-o stare de fragilitate.

7 mingiau apărat ieri în total portarii Dumanska și Dedu, un procentaj total de reușită de numai 20%

25%a fost procentajul mingilor salvate de portarii cehi, 3 la număr, dintre care Kudlackova a avut 33%

România - Cehia 27-28

NU SE POATEEEE! România primește gol în ultima secundă a jocului.

Min 60: Neagu e UN EROU! Nu i-a tremurat mâna și a egalat cu 10 secunde înaintea finalului! 27-27
Min 60: AVEM UN 7 METRI CÂT O CALIFICARE!
Min 60:
Manakova transformă și suntem conduși cu un gol, doar 50 de secunde rămase. 26-27
Final dramatic de meci. Cehia egalează cu 4 minute înainte de final. 25-25
Ambros Martin cere ULTIMUL time-out al naționalei noastre.
Min 49:
Eliza Buceschi își asumă responsabilitatea unei pătrunderi și ne distanțăm din nou. 24-22
Min 48
: Jerabkova înscrie norocos după o lovitură deviată. 23-22
Time-out Cehia.
Min 47:
Dublă intervenție a Iuliei Dumanska. Posesia rămâne la adversare. 23-21
Min 46:
Marcăm din pre-pasiv. Buceschi găsește o soluție încântătoare în disperare de cauză și marchează. 23-21
Min 45:
Greșim în atac, cehoaicele încearcă să înscrie din propria jumătate însă lovesc doar bara. 22-20
Min 44:
Crina Pintea se luptă admirabil cu toată defensiva adversă. 22-20
Min 43:
Lovim rapid după timpul de odihnă. Cristina a ajuns la 11 goluri. 21-20
Time-out luat în momentul oportun de Ambros Martin.
Min 34:
Melinda Geiger, la 2-a eliminare. Crina Pintea se află în aceeași situație. 18-16
Min 32:
Începem perfect! Cehoaicele ratează 2 atacuri, iar Crina Pintea nu ratează. 18-14

A început partea secundă!
PAUZĂ Cehia înscrie în ultima secundă a primei reprize. Avem un avantaj de 3 goluri!
Min 30:
Ambros Martin cere time-out cu mai puțin de 1 minute înainte de pauză. Avem ultimul atac al reprizei. 16-13
Ana-Maria Dragut "rupe" plasa din interul drept. 13-9
Primul time-out al meciul este cerut de antrenorul Cehiei.
Min 16:
Udriștoiu înscrie al doilea său gol și ne distanțăm pentru prima dată la 2 lungimi. 9-7
Min 15:
Geiger înscrie din inter stânga. 8-7
Min 14:
Florianu este eliminată pentru 2 minute. Cehoaicele au procentaj de sută la sută: 7 goluri din 7 aruncări. 7-7
Min 13:
Poarta nu ne ajută. Primim un gol ușor, de la mare distanță. 6-6
Min 12:
Avem 2 minute de superioritate! Neagu nu ratează de la 7 metri. Are 5 goluri din 5 aruncări în meciul de astăzi. 6-5
Min 11:
Valentina Ardean-Elisei înscrie pe contraatac. 5-4
Min 10:
Geiger scoate o lovitură de penalitate, iar Neagu trimite o "rachetă" cu 100 km/h în vinclul drept al porții. 4-3
Min 8:
Apariție surprinzătoare a Valentinei Ardean pe semicerc. Neagu transformă lovitura de la 7 metri. 3-2

Cristina Neagu shows the incredible power of her right arm as she scores one of her three goals so far! Romania are in the lead 3:2 versus Czech Republic in the 7th minute.#simplywunderbar pic.twitter.com/FpbOwbRFn7

— IHF (@ihf_info) December 11, 2017 />Min 6: Ratăm 2 atacuri consecutive. Buceschi și Geiger nu au nimerit spațiul porții. 2-2
Min 3:
Neagu lovește din nou necruțător de pe linia de 9 metri. 2-1
Min 2:
Crina Pintea faultează pivotul Cehiei, iar Luzomova egalează dintr-o lovitură de la 7 metri. 1-1