SPORTURI  »  HOCHEI  »  HOCHEI

În sfîrşit, campioni! » Corona Braşov a cîştigat titlul după un final electrizant!

Articol de - Publicat joi, 10 aprilie 2014 00:00 / Actualizat joi, 10 aprilie 2014 21:48

ASC Corona Braşov a cîştigat titlul naţional, după ce a trecut în meciul decisiv de HSC Miercurea Ciuc cu 4-3. A fost o partidă în care braşovenii au întors incredibil scorul, înscriind golul victoriei cu trei secunde înainte de final.

Tensiune, determinare şi suspans. Toate pe gheaţa Patinoarului Olimpic din Braşov. Nu avea cum să fie altfel în al şaptelea meci al finalei dintre HSC Miercurea Ciuc şi ASC Corona Braşov. Ajunsă la meciul decisiv, confruntarea dintre cele două echipe a oferit de toate fanilor pătimaşi din tribune.

Echilibrul s-a menţinut pe parcursul primei reprize, fiecare formaţie înscriind o singură dată. Cei care au deschis scorul au fost cei de la Miercurea Ciuc, în minutul 10, prin Tamas Farkas. Replica a venit şase minute mai tîrziu, din crosa lui Csanad Fodor. Aşa că hocheiştii din Braşov şi Miercurea Ciuc au intrat în prima pauză la egalitate. Următoarele douăzeci de minute au condensat 11 eliminări, dintre care şase din tabăra celor de la Corona, şi un gol marcat de "ciucanul" Tihamer Becze.

Nici nu trecuse bine un minut din cea de-a treia repriză a meciului şi căpitanul celor de la HSC a mărit diferenţa. Cu o acţiune individuală, Ervin Moldovan a dus scorul la 3-1. Braşovenii au fost paralizaţi de această reuşită. Atacurile lor n-au mai avut intensitatea primelor minute. Însă nebunia avea să urmeze. Mai rămăseseră doar trei minute şi 30 de secunde şi scorul era tot 3-1 pentru HSC. Şi a venit ploaia de goluri. Levente Zsok, Csanad Virag şi Kevin Wehrs au întors rezultatul în favoarea braşovenilor. S-a terminat 4-3 (1-1, 0-1, 3-1).

"Ciucanii" au părăsit imediat gheaţa, nemaiaşteptînd sirena de final a meciului.
Pentru ASC Corona Braşov este primul titlu naţional. Oraşul de sub Tîmpa mai avea un titlu cucerit de Braşovia Braşov în 1925. După trei înfrîngeri consecutive în faţa celor de la HSC în finala CN, în sfîrşit cei de la ASC Corona s-au putut bucura.

Corona Braşov-HSC Miercurea Ciuc 4-3
Meci 1: Corona Braşov-HSC Miercurea Ciuc 3-1
Meci 2: Corona Braşov-HSC Miercurea Ciuc 1-2
Meci 3: HSC Miercurea Ciuc-Corona Braşov 5-2
Meci 4: HSC Miercurea Ciuc-Corona Braşov 2-3 (după prelungiri)
Meci 5: Corona Braşov-HSC Miercurea Ciuc 4-3 (după prelungiri)
Meci 6: HSC Miercurea Ciuc-Corona Braşov 3-1
Meci 7: Corona Braşov-HSC Miercurea Ciuc 4-3