SPORTURI  »  HOCHEI  »  HOCHEI PE GHEAŢĂ

Skinner: "România poate să promoveze în Divizia I dacă îşi îmbunătăţeşte jocul"

Articol de GSP - Publicat joi, 30 decembrie 2010 00:00

Antrenorul reprezentativei de seniori a României, canadianul Tom Skinner, a declarat că echipa pe care o pregăteşte ar putea promova în Divizia I dacă îşi va îmbunătăţi nivelul de joc.

“Cîştigarea turneului de la Braşov (Challenge Cup) şi cu succesul cu Kazakhstan din turneul de la Kiev a făcut ca echipa României să devină mai încrezătoare în propriile forţe.

Părerea mea este că dacă vom continua să îmbunătăţim nivelul de joc, ne vom putea atinge obiectivul, acela de a promova în Divizia I”, a spus  Skinner.

Tehnicianul canadian a precizat că România şi-a cîştigat respectul în hocheiul mondial după Victoria în faţa naţionalei Kazakhstanului.

„Prin succesul obţinut în Ice Hockey Challenge Cup de la Braşov şi victoria cu Kazakhstanul, de la Kiev, România a cîştigat respect în lumea hocheiului.

Nu uitaţi că ne-am prezentat la Kiev cu un lot format din 16 jucători la un turneu de nivelul superior Diviziei I. Pentru mine şi pentru jucători a fost o adevărată provocare.

În cei 35 de ani de antrenorat, am avut foarte puţine echipe care mi-au oferit atît de mult efort ca acest grup. Dar am luat această provocare cu multa determinare”.

Skinner a făcut şi o scurtă radiografie a ceea ce s-a întîmplat la Ice Hockey Challenge Cup de la Kiev.

„Dacă dăm la o parte primele cinci minute ale meciului cu Ucraina, pot spune că am fost foarte competenţi în toate cele trei meciuri.

Victoria cu Kazakstan a fost o adevărată răsplată şi ne-a dat o foarte mare încredere în forţele proprii. Cele mai multe şuturi în toate cele trei meciuri au fost de la distanţă, ceea ce dă încredere în fundaşi şi în portar.

Am crezut că avem o şansă chiar să cîştigăm cu Polonia, dar, la sfîrşitul reprizei a II-a, ritmul a început să scadă şi în ultima repriză am rămas fără benzină.

Repet, nu uitaţi că am jucat trei meciuri în 16 jucători împotriva unor echipe de top”.

“Cîştigarea turneului de la Braşov ( Challenge Cup) şi cu succesul cu Kazakhstan din turneul de la Kiev a făcut ca echipa României să devină mai încrezătoare în propriile forţe.

Sursa: Federaţia Română de Hochei

Scene incredibile în stadion, după Hermannstadt - Poli Iași! Sibienii își acuză echipa de non-combat: „Blatiștilor!”

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă