SPORTURI  »  JO VANCOUVER 2010  »  SLALOM URIAŞ

Carlo Janka, aur olimpic, Ioan Gabriel Nan, locul 49

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 februarie 2010 00:00

Elveţianul Carlo Janka a cîştigat, marţi noapte, proba de slalom uriaş din cadrul Jocurilor Olimpice de la Vancouver, în vreme ce sportivul român Ioan Gabriel Nan s-a clasat pe locul 49.

Janka, în vîrstă de 23 de ani, a terminat cele doua manşe cu un timp total de două minute, 37 de secunde şi 83 de sutimi.

Medalia de argint a fost obţinuţă de norvegianul Kjetil Jansrud, care a terminat competiţia cu o întîrziere de 39 de sutimi faţă de Carlo Janka.

Ultima poziţie de pe podium a fost ocupată tot de un norvegian, Aksel Lund Svindal, care a ajuns la final cu o întîrziere de 61 de sutimi faţă de campionul olimpic.

Românul Ioan Gabriel Nan, în vîrsta de 29 de ani, s-a clasat pe locul 49, avînd un timp total de două minute, 50 de secunde şi o sutime.

În proba masculină de slalom uriaş din cadrul Jocurilor Olimpice de la Vancouver au luat startul 101 sportivi.